Popularność tenisa stołowego już chyba nikogo nie zaskakuje. Ten sympatyczny sport zawojował szkolne zajęcia WF, letnie obozy, a odkąd w parkach pojawiły się ogólnodostępne stoły na wolnym powietrzu – również place zabaw. Co innego jednak poodbijać piłeczkę raz na jakiś czas, a co innego rzetelnie wziąć się do gry. Jeśli złapałeś ping-pongowego bakcyla, prawdopodobnie dość szybko będziesz chciał wyposażyć się we własną rakietkę. A od rakietki do tenisa stołowego w dużej mierze zależeć będzie, jak będziesz grał, dlatego jest to ważna decyzja.

Co musisz wiedzieć przed zakupem?

Przede wszystkim warto wiedzieć, z czego składa się paletka do ping-ponga. Każda rakietka ma drewnianą deskę wraz z trzonkiem i gumowe okładziny. Deska zaś może składać się z kilku warstw drewna, a jej grubość ma znaczenie. Wpływa bowiem na ciężar rakietki, a co za tym idzie, na siłę, z jaką możemy odbić piłeczkę. Dla początkujących graczy lepszym wyborem będzie lżejsza rakietka. W miarę rozwoju umiejętności i własnego stylu gry, można spróbować cięższych modeli – być może okażą się bardziej odpowiednie.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje rakietek. Można zakupić fabrycznie sklejoną rakietkę, czyli całość – deskę już z okładzinami. Te polecane są na początek, do nauki technik gry i do rozgrywek rekreacyjnych. Profesjonalne rakietki do tenisa stołowego mogą być kupowane w częściach. Istnieje możliwość zakupu oddzielnie deski, a oddzielnie okładzin, co daje graczowi możliwość stworzenia własnej rakietki, idealnie dopasowanej do stylu gry i umiejętności. Pozwala to również wymieniać poszczególne elementy w miarę potrzeb.

Ważne w rakietach do tenisa stołowego

Jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę, wybierając rakietkę do ping-ponga. W sklepach znajdziemy ogrom modeli w cenach od około 20 do 250zł, albo i droższe. Należy jednak pamiętać, że za ceną nie zawsze idzie jakość. Dobrze jest zapoznać się ze specyfikacją wybranej rakietki. Na jej jakość będzie miał wpływ rodzaj drewna z jakiego jest wykonana, grubość deski, a przede wszystkim parametry.

To parametry rakietki określają, z jakiego typu sprzętem mamy do czynienia. Od nich zależy, czy rakietka będzie lepsza dla początkujących graczy, czy dla doświadczonych, dla osób grających defensywnie czy ofensywnie. Określane one są w skali od 1 do 10 lub od 10 do 100, zależnie od producenta.

Parametr pierwszy to szybkość. Określa dynamiczność, z jaką paletka może odbić piłeczkę. Im więcej punktów na skali, tym większa będzie szybkość odbitej piłeczki. Drugim parametrem jest kontrola. Jak łatwo się domyślić, kontrola określa na ile łatwo będzie manewrować piłeczką w momencie odbicia. Im wyższa kontrola, tym bardziej sterowalne będą odbicia. Trzeci parametr to rotacja. Rotacja określa zdolność do podkręcania piłeczki w momencie odbicia. Warto zapamiętać, że kontrola i szybkość to parametry, które się wykluczają – im więcej punktów na skali kontroli będzie mieć rakietka, tym mniej będzie mieć szybkości i odwrotne. Dla początkujących graczy najlepsze będą rakietki o wysokim parametrze kontroli. Te szybkie i mocno rotujące piłeczkę mogą raczej utrudnić grę, jeśli nie ma się jeszcze opanowanych na wysokim poziomie podstaw. Będą one bardziej odpowiednie dla zawodowców grających bardziej agresywnie.

Pamiętaj, że pierwsza rakietka nie określa na zawsze tego, czym będziesz grać. W miarę rozwoju umiejętności i własnego stylu gry przekonasz się, jaki typ sprzętu będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni i przyniesie ci najwięcej radości z gry.