Jeśli decydujesz się na zakup stołu do tenisa stołowego, prawdopodobnie jesteś już zapalonym graczem i wiesz dość sporo na temat gry. Warto jednak poświęcić też chwilę na przegląd dostępnych na rynku stołów, tak, żeby wybrać odpowiedni. Taki, na którym będzie dobrze się grało i będzie ci służył przez lata.

Wybierając stół do tenisa, który chcesz zamontować w domu, pamiętaj o dokładnym zmierzeniu pomieszczenia – czy stół na pewno się zmieści i czy wciąż będzie wystarczająco dużo miejsca, by swobodnie grać. Wymiary standardowego stołu do tenisa to 274cm długości i 152,5cm szerokości. Stoły są wysokie na 76cm, a siatka powinna mieć wysokość 15,25cm. Jeśli pełnowymiarowy stół jest zbyt duży, rozejrzyj się za stołami w mniejszych wymiarach – również są dostępne. A do całkiem niewielkich mieszkań stworzone zostały stoły mini, na krótkich nóżkach, do postawienia na normalnym stole. Idealne do gry rekreacyjnej w małych pomieszczeniach, łatwo je też transportować, można je więc zabrać nawet na wakacyjny wyjazd.

Rodzaje stołów do tenisa

Stoły do tenisa dzielą się przede wszystkim za zewnętrzne i wewnętrzne lub, inaczej, na stoły outdoor i indoor.

Stoły outdoor są zdecydowanie wytrzymalsze od indoor. Przeznaczone do gry w terenie (na działce, w parku, czy w ogrodzie), muszą być przystosowane do różnych warunków pogodowych. Nie mogą ulegać mrozom, upałom, deszczom, czy śniegom. Dlatego wykonane są najczęściej z ebonitu i pokryte dodatkową warstwą ochronną, która najczęściej również ogranicza odbijanie promieni słonecznych. Grubość blatu wynosi do 7mm. Stoły zewnętrzne są droższe niż wewnętrzne, a lepsze modele mają zapewnioną sprężystość blatu podobną do modeli indoor, co zwiększa komfort gry.

Stoły wewnętrzne robione są z płyty wiórowej. Blat jest grubszy – ma najczęściej od 16 do 25mm. Stoły indoor są też generalnie bardziej sprężyste. Nadają się jednak jedynie do gry w pomieszczeniach. Płyta wiórowa nie jest odporna na temperatury czy wilgoć i stół wystawiony na takie czynniki może się odkształcać, co obniży komfort gry. Stoły wewnętrzne są lekkie w porównaniu do zewnętrznych i łatwiej je przemieszczać.

Jeśli nie zawsze mamy partnera do gry warto przyjrzeć się stołom, które mają możliwość złożenia tylko jednej strony, dzięki czemu zyskujemy ściankę, od której można odbijać piłeczkę i w ten sposób ćwiczyć samemu. Ciekawym akcesorium do ćwiczenia w pojedynkę jest też robot do tenisa stołowego. Urządzenie to służy do wyrzucania piłeczek w stronę gracza, by umożliwić mu ćwiczenie reakcji. Ma tę przewagę nad odbijaniem od ściany, że daje możliwość ustawienia chociażby szybkości i rodzaju podkręcenia piłeczki, co daje bardziej realny efekt i pozwala rozwijać więcej umiejętności.

Na co jeszcze zwracać uwagę

Przed zakupem warto przyjrzeć się wszystkim elementom stołu, każdy bowiem ma wpływ na grę. Grubsze i twardsze blaty powodują, że piłeczka odbija się wyżej. Stelaż z nogami stołu odpowiada za jego stabilność, lepsze więc będą stoły z szerszymi i grubszymi nogami. Istnieją stoły z niezależnymi od siebie połowami, oraz takie, gdzie całość jest zamontowana na jednym stelażu.

Warto przyjrzeć się też czy, i jak stół się składa, czy możemy rozłożenia i złożenia dokonać samodzielnie, czy potrzebna jest asysta drugiej osoby, oraz, jak stół przemieszczać. Wiele modeli wyposażonych jest w kółka, często z hamulcami, by móc je zablokować i w ten sposób zapobiec poruszaniu się stołu.

Jeśli zaś wiemy, że stół będzie większość czasu stał złożony i tylko okazjonalnie będzie rozkładany do gry, przydatnym dodatkiem może okazać się pokrowiec. W ten sposób ochronimy stół przed zakurzeniem i zabrudzeniami.