Na początku meczu i za każdym razem, gdy rakieta jest zmieniana w trakcie gry, zawodnik musi pokazać przeciwnikowi i sędziemu rakietę, której zamierza użyć.

Kompletacja sprzętu – rakietek oraz piłeczek pingpongowych

Podstawowym elementem jest stół, który powinien mieć kształt prostokąta o długości 2,74 mi szerokości 1,525 m. Odpowiednia wysokość to 76 cm nad ziemią. Jego kolor jest bardzo ważny, a nie przypadkowy. Powinien być matowy i pomalowany na ciemno. Każda krawędź jest oznaczona białą linią o długości 2 cm. Warto jest mieć to na uwadze wybierając sprzęt do tenisa stołowego. Stół podzielony jest na dwa równe boiska za pomocą pionowych siatek zamocowanych na specjalnych słupach. Jego wysokość sięga 15,25 cm. Innym ważnym elementem tenisa jest piłka tenisowa, która zgodnie z prawem określa ją jako piłkę tenisową o średnicy 40 mm i wadze 2,7 g. Musi być wykonana z celuloidu lub podobnego białego lub pomarańczowego tworzywa sztucznego. Duże znaczenie ma zarówno pokrowiec na rakietkę tenisową, następnie rakietki do tenisa stołowego oraz buty do tenisa stołowego. Ostatnim elementem gry w tenisa stołowego jest rakieta, która może mieć dowolny rozmiar, kształt i wagę. Strona szachownicy, po której gracze uderzają piłkę, pokryta jest płaską powierzchnią stożkową ze stożkiem na zewnątrz, której całkowita grubość nie przekracza 2 mm. Płytka drukowana powinna być płaska i sztywna. Strona bez podszewki powinna być matowa, jasnoczerwona z jednej strony i czarna z drugiej. Pamiętajmy, paletka do tenisa stołowego jest bardzo ważna.

Dobór ubioru do tenisa stołowego

Zabrania się uderzania piłki z powierzchni stołu, szczotkowania siatki szczotką oraz przykrywania jej ciałem lub ubraniem. Rzucona piłka nie może zostać złapana ani nie trafiona przez wiosła. Jak grać w tenisa stołowego – czyli jak być dobrym sportowcem. Wielu początkujących graczy zadaje sobie pytanie, jak grać w tenisa stołowego na najlepszym poziomie. Jednak ważny okazuje się być dobór stroju. Warto jest także postawić na profesjonalne rakietki do tenisa stołowego. Kluczem do szybkiej nauki są systematyczne gry, częste szkolenia, cierpliwość i wysokiej jakości sprzęt. Po pierwsze, powinieneś zapoznać się z ogólnymi zasadami gry i podstawowymi pojęciami, których będą używać trenerzy oraz inni zawodnicy.

Dobór obuwia do tenisa stołowego

W porównaniu z innymi sportami obszar tenisa stołowego, z którego korzystają sportowcy, jest stosunkowo niewielki. Zatem wydaje się, że obuwie nie odgrywa takiej roli. W końcu nie musisz biegać jak piłka nożna ani skakać jak siatkówka. Jednak odpowiednio skonfigurowane, wysokiej jakości obuwie może znacznie zmienić jakość naszych gier. Wszystkie rodzaje obuwia oferowane przez sklepy sportowe spełniają standardy wysokiej jakości butów do tenisa stołowego. Poza tym przy wyborze obuwia warto jest również zaopatrzeć się w rakietki do ping ponga.

Wśród dostępnych modeli możemy znaleźć oferty wielu firm z Polski i zagranicy. Ich cena waha się od około 100 zł do 500 zł i zależy od ich konstrukcji, materiałów użytych do produkcji oraz różnych parametrów zapewniających komfort gry. Jak wszystkie buty sportowe, muszą być najpierw wygodne. Choć nie jest trudno znaleźć opinie i recenzje na temat różnych modeli na stronie sklepu czy na forach internetowych, nie można zaprzeczyć, że każda stopa jest inna, a wygoda butów zależy od bardzo subiektywnego odczucia. Sportowe buty do tenisa stołowego również powinny dobrze przylegać. Nie ma nic gorszego niż buty ze zbyt luźnymi stopami lub zbyt ciasnymi stopami, które przy każdej okazji będą nas siniaki powodując pęcherze i ból. Obuwie powinno być blisko stopy, ale nie powinno być utwierdzone – to idealny wybór dla naszych stóp. Kształt standardowego buta do tenisa stołowego jest zbliżony do okrągłego kształtu siatkówki i gładkiej podeszwy – zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo i minimalne prawdopodobieństwo kontuzji.