Aktywny wypoczynek Porady i wskazówki Mon, 28 Nov 2022 13:50:43 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 Sylwester w Zakopanem na nartach? Czemu nie! https://worldclass.pl/2022/11/25/sylwester-w-zakopanem-na-nartach-czemu-nie/ https://worldclass.pl/2022/11/25/sylwester-w-zakopanem-na-nartach-czemu-nie/#respond Fri, 25 Nov 2022 13:48:49 +0000 https://worldclass.pl/?p=248 Sylwester to taki wieczór, który wielu osobom kojarzy się z nieodłączną sukienką lub garniturem, szampanem, muzyką i ogólnie jakąś większą zorganizowaną imprezą lub balem no ewentualnie jakąś domówką. Ale czy Sylwester musi wyglądać wyłącznie tak? Czy nie można go spędzić w nieco innych warunkach i towarzystwie, a przy tym być zadowolonym z tego jak go spędzamy? Oczywiście, że można! Jeśli postanowisz spędzić Sylwestra jeżdżąc na nartach po oświetlonych stokach, to takie wspomnienia pozostaną w Twojej pamięci na długo. Czas zamienić karnawałowe stroje i domówki a wybrać się w Sylwestrową przygodę i tworzyć wspaniałe wspomnienia. Jakie są zatem zalety wybrania się w Sylwestra na narty i spędzenia go w Zakopanem? Gubienie kalorii już od samego początku nowego roku Ile osób przy okazji świąt czy też Sylwestra postanawia sobie schudnąć, więcej się ruszać, dbać o siebie? Teraz możesz zacząć dosłownie od samego początku roku – czy to nie budująca i motywująca do dalszego działania myśl? Jazda na nartach to w końcu doskonały trening, który nie tylko pomoże Ci spalić zbędną tkankę tłuszczową, ale także pomoże wyrzeźbić jędrne i twarde pośladki. A szusując na nartach nie jemy również aż tak ogromnej ilości kalorycznych przekąsek co na imprezie Sylwestrowej, a i pijemy zdecydowanie mniej alkoholu. Poznanie nowych ludzi Sylwester na stoku to wręcz idealna możliwość poznania nowych ludzi. W końcu temat do rozmów już jest – wspólna pasja. Na tego typu sportowo – rekreacyjnych imprezach panuje przyjazna i miła atmosfera, a to może okazać się być dobrą okazją dla zarówno dla singli jak i dla każdego kto chce powiększyć grono swoich znajomych. Noc jest długa a atrakcji wiele Wybierając się na narty nie oznacza to, że tam właśnie spędzisz całego Sylwestra – w górach wszystko masz blisko, czemu by więc nie pójść do sauny po męczących zjazdach i tam nie zrelaksować się z lampką szampana? A może potańczyć do góralskiej karczmy? Po wyczerpującym dniu spędzonym na stoku, dobrym pomysłem wydaje się być więc grzaniec, najlepiej w jakimś drewnianym domku przy kominku. Taka perspektywa po całym dniu na mrozie brzmi zachęcająco, czyż nie?

Artykuł Sylwester w Zakopanem na nartach? Czemu nie! pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Sylwester to taki wieczór, który wielu osobom kojarzy się z nieodłączną sukienką lub garniturem, szampanem, muzyką i ogólnie jakąś większą zorganizowaną imprezą lub balem no ewentualnie jakąś domówką. Ale czy Sylwester musi wyglądać wyłącznie tak? Czy nie można go spędzić w nieco innych warunkach i towarzystwie, a przy tym być zadowolonym z tego jak go spędzamy? Oczywiście, że można! Jeśli postanowisz spędzić Sylwestra jeżdżąc na nartach po oświetlonych stokach, to takie wspomnienia pozostaną w Twojej pamięci na długo. Czas zamienić karnawałowe stroje i domówki a wybrać się w Sylwestrową przygodę i tworzyć wspaniałe wspomnienia. Jakie są zatem zalety wybrania się w Sylwestra na narty i spędzenia go w Zakopanem?

Gubienie kalorii już od samego początku nowego roku

Ile osób przy okazji świąt czy też Sylwestra postanawia sobie schudnąć, więcej się ruszać, dbać o siebie? Teraz możesz zacząć dosłownie od samego początku roku – czy to nie budująca i motywująca do dalszego działania myśl? Jazda na nartach to w końcu doskonały trening, który nie tylko pomoże Ci spalić zbędną tkankę tłuszczową, ale także pomoże wyrzeźbić jędrne i twarde pośladki. A szusując na nartach nie jemy również aż tak ogromnej ilości kalorycznych przekąsek co na imprezie Sylwestrowej, a i pijemy zdecydowanie mniej alkoholu.

Poznanie nowych ludzi

Sylwester na stoku to wręcz idealna możliwość poznania nowych ludzi. W końcu temat do rozmów już jest – wspólna pasja. Na tego typu sportowo – rekreacyjnych imprezach panuje przyjazna i miła atmosfera, a to może okazać się być dobrą okazją dla zarówno dla singli jak i dla każdego kto chce powiększyć grono swoich znajomych.

Noc jest długa a atrakcji wiele

Wybierając się na narty nie oznacza to, że tam właśnie spędzisz całego Sylwestra – w górach wszystko masz blisko, czemu by więc nie pójść do sauny po męczących zjazdach i tam nie zrelaksować się z lampką szampana? A może potańczyć do góralskiej karczmy? Po wyczerpującym dniu spędzonym na stoku, dobrym pomysłem wydaje się być więc grzaniec, najlepiej w jakimś drewnianym domku przy kominku. Taka perspektywa po całym dniu na mrozie brzmi zachęcająco, czyż nie?

Artykuł Sylwester w Zakopanem na nartach? Czemu nie! pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
https://worldclass.pl/2022/11/25/sylwester-w-zakopanem-na-nartach-czemu-nie/feed/ 0
Wakacje wraz z dzieckiem w górach https://worldclass.pl/2022/11/25/wakacje-wraz-z-dzieckiem-w-gorach/ https://worldclass.pl/2022/11/25/wakacje-wraz-z-dzieckiem-w-gorach/#respond Fri, 25 Nov 2022 13:39:41 +0000 https://worldclass.pl/?p=236 Jeżeli jesteśmy pasjonatami gór, kochamy ten sposób aktywności to nie będziemy chcieli go zmieniać gdy nasza rodzina się powiększy o nowego małego członka. Ale dlaczego mielibyśmy coś zmieniać? W końcu wyjazd w góry z dzieckiem to świetny pomysł i bardzo dobre rozwiązanie. Trzeba tylko wiedzieć gdzie się wybrać i o co zadbać, a spędzimy wspaniały rodzinny czas w górach. Kiedy można zabrać dziecko w góry? Tak naprawdę nie ma żadnej sztywnej reguły w jakim wieku dziecko można brać ze sobą w góry. Wszystko zależy przede wszystkim od tego kiedy my czujemy się na siłach i od stanu zdrowia maluszka. Ale tak naprawdę już z niemowlakiem śmiało możemy przemierzać górskie szlaki początkowo wózkiem terenowym dostosowane do tego podejścia a następnie w nosidełku. Ze starszymi dziećmi, które chodzą ważne jest jedynie abyśmy odpowiednio dobrali długość trasy i tempo jakim idziemy – w końcu wędrówka to ma być przyjemność dla wszystkich, a my nie chcemy zniechęcić do niej naszej pociechy. Nocleg Jest równie ważny jak to w jakie góry się wybierzemy i jaką trasę przejdziemy. Dlaczego? Z małym dzieckiem nie będziemy wychodzić na całodniowe trasy, tym bardziej nie codziennie, dlatego ważne jest aby nocleg, który wybierzemy był dostosowany do rodzin z dziećmi i był atrakcyjny dla naszej pociechy. Dobrze jeśli są tam udogodnienia takie jak krzesełko do karmienia, czy łóżeczko, ale też sala zabaw, ogród, plac zabaw i miejsce na wspólne ognisko. Miłą atrakcją dla dzieci są również zwierzęta znajdujące się często w gospodarstwach agroturystycznych – krowy, króliki, owce, gęsi i inne. Karkonosze – atrakcyjne rodzinnie Karkonosze to góry, które moim zdaniem są wręcz stworzone do spędzenia rodzinnych wakacji z dzieckiem – spotkamy tam przede wszystkim: liczne łatwe szlaki, wyciągi krzesełkowe, skałki, wodospady, a także mnóstwo innych atrakcji, między innymi Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, czy też Park Dinozaurów i Muzeum Zabawek. Latem jest też uruchomiony Letni Tor Saneczkowy w Karpaczu, a jeśli chcemy więcej zwiedzać możemy wybrać się również do Parku Miniatur, Cyrklandu w Miłkowie, parku linowego czy też zwiedzić okoliczne zamki. Jak sami widzicie Karkonosze to miejsce bogate w atrakcje dla rodzin i dla dzieci. Góry to również znakomita opcja na sylwestrowy wyjazd. Jeżeli poszukujesz opcji zorganizowanego wyjazdu, sprawdź ofertę Sylwester-travel.pl.

Artykuł Wakacje wraz z dzieckiem w górach pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Jeżeli jesteśmy pasjonatami gór, kochamy ten sposób aktywności to nie będziemy chcieli go zmieniać gdy nasza rodzina się powiększy o nowego małego członka. Ale dlaczego mielibyśmy coś zmieniać? W końcu wyjazd w góry z dzieckiem to świetny pomysł i bardzo dobre rozwiązanie. Trzeba tylko wiedzieć gdzie się wybrać i o co zadbać, a spędzimy wspaniały rodzinny czas w górach.

Kiedy można zabrać dziecko w góry?

Tak naprawdę nie ma żadnej sztywnej reguły w jakim wieku dziecko można brać ze sobą w góry. Wszystko zależy przede wszystkim od tego kiedy my czujemy się na siłach i od stanu zdrowia maluszka. Ale tak naprawdę już z niemowlakiem śmiało możemy przemierzać górskie szlaki początkowo wózkiem terenowym dostosowane do tego podejścia a następnie w nosidełku. Ze starszymi dziećmi, które chodzą ważne jest jedynie abyśmy odpowiednio dobrali długość trasy i tempo jakim idziemy – w końcu wędrówka to ma być przyjemność dla wszystkich, a my nie chcemy zniechęcić do niej naszej pociechy.

Nocleg

Jest równie ważny jak to w jakie góry się wybierzemy i jaką trasę przejdziemy. Dlaczego? Z małym dzieckiem nie będziemy wychodzić na całodniowe trasy, tym bardziej nie codziennie, dlatego ważne jest aby nocleg, który wybierzemy był dostosowany do rodzin z dziećmi i był atrakcyjny dla naszej pociechy. Dobrze jeśli są tam udogodnienia takie jak krzesełko do karmienia, czy łóżeczko, ale też sala zabaw, ogród, plac zabaw i miejsce na wspólne ognisko. Miłą atrakcją dla dzieci są również zwierzęta znajdujące się często w gospodarstwach agroturystycznych – krowy, króliki, owce, gęsi i inne.

Karkonosze – atrakcyjne rodzinnie

Karkonosze to góry, które moim zdaniem są wręcz stworzone do spędzenia rodzinnych wakacji z dzieckiem – spotkamy tam przede wszystkim: liczne łatwe szlaki, wyciągi krzesełkowe, skałki, wodospady, a także mnóstwo innych atrakcji, między innymi Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, czy też Park Dinozaurów i Muzeum Zabawek. Latem jest też uruchomiony Letni Tor Saneczkowy w Karpaczu, a jeśli chcemy więcej zwiedzać możemy wybrać się również do Parku Miniatur, Cyrklandu w Miłkowie, parku linowego czy też zwiedzić okoliczne zamki. Jak sami widzicie Karkonosze to miejsce bogate w atrakcje dla rodzin i dla dzieci.

Góry to również znakomita opcja na sylwestrowy wyjazd. Jeżeli poszukujesz opcji zorganizowanego wyjazdu, sprawdź ofertę Sylwester-travel.pl.

Artykuł Wakacje wraz z dzieckiem w górach pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
https://worldclass.pl/2022/11/25/wakacje-wraz-z-dzieckiem-w-gorach/feed/ 0
Polecane termy w okolicy Tatr https://worldclass.pl/2022/11/17/polecane-termy-w-okolicy-tatr/ https://worldclass.pl/2022/11/17/polecane-termy-w-okolicy-tatr/#respond Thu, 17 Nov 2022 13:44:32 +0000 https://worldclass.pl/?p=242 Wyjazd w Tatry prawie zawsze kojarzy się ze znalezieniem chwili relaksu w okolicznych termach. Można wybrać się tam samotnie, z przyjaciółmi czy też rodziną i spędzić cały dzień na zabawie i nieco odpocząć po wędrówce górskimi szlakami i zdobywaniu szczytów. Poniżej przedstawiam zestawienie najpopularniejszych kompleksów termalnych w okolicach Tatr.    Termy Chochołowskie Kompleks ten to największy obiekt termalny w okolicach Tatr. Baseny napełnia woda bogata w wiele cennych zarówno dla zdrowia jak i dla urody składników mineralnych takich jak głównie: siarka, wapń, sód, a także magnez. Woda ta wydobywana jest z głębokości aż 3600 m. W Termach Chochołowskich znajdują się baseny termalne, jeden basen wypełniony wodą solankową, oraz basen zewnętrzny, którego temperatura wynosi 36 stopni Celsjusza. W kompleksie oprócz wielu basenów znajdują się też takie atrakcje jak: różnej wielkości zjeżdżalnie, łaźnia parowa dla dzieci, grota solna, duże saunarium, bicze wodne, jacuzzi a także bistro, w którym każdy głodny po intensywnie spędzonym dniu znajdzie coś smacznego dla siebie. Termy Gorący Potok Jest to kolejny polecany w okolicach Tatr kompleks termalny, składający się między innymi z kilkunastu basenów z naturalną, surową wodą siarkową, która dobroczynnie wpływa na nasz organizm zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, a także poprawia kondycje skóry. W Termach Gorący Potok znajdziemy również liczne fontanny, wodotryski, masaże wodne a także zjeżdżalnie. A jeżeli znudzi nam się zabawa w wodzie to obiekt ten oferuje nam również plażę, boisko do piłki siatkowej, park linowy i drewnianą huśtawkę.  Terma Bania Terma Bania jest chyba najpopularniejszym obiektem termalnym na Podhalu. Baseny termalne mają tu temperaturę około 34 – 38°C. Woda w Termie Bania, która napełnia baseny zawiera siarczki, krzemionkę, potas, magnez oraz wapń i żelazo. Minerały te pozytywnie wpływają na wygląd skóry i samopoczucie. W kompleksie Terma Bania możemy skorzystać oprócz basenów również z saunarium, oraz ze strefy zabawy dla dzieci, zjeżdżalni, karuzeli wodnej, basenu ze sztuczną falą i wielu innych atrakcji. A gdy zgłodniejemy możemy udać się do restauracji

Artykuł Polecane termy w okolicy Tatr pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Wyjazd w Tatry prawie zawsze kojarzy się ze znalezieniem chwili relaksu w okolicznych termach. Można wybrać się tam samotnie, z przyjaciółmi czy też rodziną i spędzić cały dzień na zabawie i nieco odpocząć po wędrówce górskimi szlakami i zdobywaniu szczytów. Poniżej przedstawiam zestawienie najpopularniejszych kompleksów termalnych w okolicach Tatr.   

Termy Chochołowskie

Kompleks ten to największy obiekt termalny w okolicach Tatr. Baseny napełnia woda bogata w wiele cennych zarówno dla zdrowia jak i dla urody składników mineralnych takich jak głównie: siarka, wapń, sód, a także magnez. Woda ta wydobywana jest z głębokości aż 3600 m. W Termach Chochołowskich znajdują się baseny termalne, jeden basen wypełniony wodą solankową, oraz basen zewnętrzny, którego temperatura wynosi 36 stopni Celsjusza. W kompleksie oprócz wielu basenów znajdują się też takie atrakcje jak: różnej wielkości zjeżdżalnie, łaźnia parowa dla dzieci, grota solna, duże saunarium, bicze wodne, jacuzzi a także bistro, w którym każdy głodny po intensywnie spędzonym dniu znajdzie coś smacznego dla siebie.

Termy Gorący Potok

Jest to kolejny polecany w okolicach Tatr kompleks termalny, składający się między innymi z kilkunastu basenów z naturalną, surową wodą siarkową, która dobroczynnie wpływa na nasz organizm zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, a także poprawia kondycje skóry. W Termach Gorący Potok znajdziemy również liczne fontanny, wodotryski, masaże wodne a także zjeżdżalnie. A jeżeli znudzi nam się zabawa w wodzie to obiekt ten oferuje nam również plażę, boisko do piłki siatkowej, park linowy i drewnianą huśtawkę. 

Terma Bania

Terma Bania jest chyba najpopularniejszym obiektem termalnym na Podhalu. Baseny termalne mają tu temperaturę około 34 – 38°C. Woda w Termie Bania, która napełnia baseny zawiera siarczki, krzemionkę, potas, magnez oraz wapń i żelazo. Minerały te pozytywnie wpływają na wygląd skóry i samopoczucie. W kompleksie Terma Bania możemy skorzystać oprócz basenów również z saunarium, oraz ze strefy zabawy dla dzieci, zjeżdżalni, karuzeli wodnej, basenu ze sztuczną falą i wielu innych atrakcji. A gdy zgłodniejemy możemy udać się do restauracji

Artykuł Polecane termy w okolicy Tatr pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
https://worldclass.pl/2022/11/17/polecane-termy-w-okolicy-tatr/feed/ 0
Dziecko w górach https://worldclass.pl/2022/11/16/dziecko-w-gorach/ https://worldclass.pl/2022/11/16/dziecko-w-gorach/#respond Wed, 16 Nov 2022 13:08:11 +0000 https://worldclass.pl/?p=209 Jeżeli chcemy przyzwyczajać nasze dziecko już od najmłodszych lat do aktywnego spędzania czasu polecam zabieranie malucha w góry. To idealna rozrywka dla całej rodziny, która zbliży nas z dziećmi i pozwoli na budowanie trwałych relacji. W jaki sposób jednak przygotować się na wyjazd w góry i o czym powinniśmy pomyśleć wybierając się z dziećmi w góry? W jakim wieku dziecko można zabrać w góry? Jest to podstawowa kwestia, która nurtuje większość rodziców pasjonujących się wędrówką górską. Przede wszystkim w góry możemy praktycznie zabrać dziecko w każdym wieku. Nie ma jednoznacznej granicy od kiedy można zabierać maluch w góry. Powinniśmy jednak pamiętać, że w zależności od wieku dziecka musimy planować nasz wyjazd i trasę nieco inaczej za każdym razem. Na przykład będąc na wyjedzie z niemowlęciem trzeba mieć przede wszystkim dostęp do ciepłej wody co pozwoli nam na przygotowanie maluchowi jedzenia, a kilkulatek doceni raczej atrakcje w postaci piasku, kolorowych kamyków i innych niż górski krajobraz. Dlaczego warto zabierać dziecko w góry? Wyjazdy w góry mają dla dzieci przede wszystkim pozytywny wpływ na ich zdrowie, zmiana klimatu uodparnia i hartuje organizm malucha. Powietrze górskie ma też bardzo dobry wpływ na układ oddechowy, gdyż jest zaliczane do najczystszego w naszym kraju. Dla nieco starszych pociech góry okażą się cudowną przygodą, a czasem i światem pełnym magii. Dzieci warto zabierać w góry również dlatego, że mogą tam obcować z przyrodą a także uczą się aktywnego spędzania czasu a w efekcie poznają zdrowy tryb życia i kształtują w sobie takie właśnie nawyki. W jakie góry wybrać się z dzieckiem? Wielbiciele gór mają często już swoje ulubione krajobrazy, szlaki i pasma górskie. Ale w każdych polskich górach jest coś takiego czym możemy się zachwycić i czym mogą zachwycić się dzieci. I tak na przykład na sam początek można wybrać na przykład góry Świętokrzyskie, które nie są zbyt wysokie, ale za to są owiane wieloma polskimi legendami. Bieszczady są przepiękne, łagodne i potężne. Tatry natomiast kuszą nas pięknem skalistych i bardzo wysokich szczytów, a Beskidy pokazują piękno w swej prostocie.

Artykuł Dziecko w górach pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Jeżeli chcemy przyzwyczajać nasze dziecko już od najmłodszych lat do aktywnego spędzania czasu polecam zabieranie malucha w góry. To idealna rozrywka dla całej rodziny, która zbliży nas z dziećmi i pozwoli na budowanie trwałych relacji. W jaki sposób jednak przygotować się na wyjazd w góry i o czym powinniśmy pomyśleć wybierając się z dziećmi w góry?

W jakim wieku dziecko można zabrać w góry?

Jest to podstawowa kwestia, która nurtuje większość rodziców pasjonujących się wędrówką górską. Przede wszystkim w góry możemy praktycznie zabrać dziecko w każdym wieku. Nie ma jednoznacznej granicy od kiedy można zabierać maluch w góry. Powinniśmy jednak pamiętać, że w zależności od wieku dziecka musimy planować nasz wyjazd i trasę nieco inaczej za każdym razem. Na przykład będąc na wyjedzie z niemowlęciem trzeba mieć przede wszystkim dostęp do ciepłej wody co pozwoli nam na przygotowanie maluchowi jedzenia, a kilkulatek doceni raczej atrakcje w postaci piasku, kolorowych kamyków i innych niż górski krajobraz.

Dlaczego warto zabierać dziecko w góry?

Wyjazdy w góry mają dla dzieci przede wszystkim pozytywny wpływ na ich zdrowie, zmiana klimatu uodparnia i hartuje organizm malucha. Powietrze górskie ma też bardzo dobry wpływ na układ oddechowy, gdyż jest zaliczane do najczystszego w naszym kraju. Dla nieco starszych pociech góry okażą się cudowną przygodą, a czasem i światem pełnym magii. Dzieci warto zabierać w góry również dlatego, że mogą tam obcować z przyrodą a także uczą się aktywnego spędzania czasu a w efekcie poznają zdrowy tryb życia i kształtują w sobie takie właśnie nawyki.

W jakie góry wybrać się z dzieckiem?

Wielbiciele gór mają często już swoje ulubione krajobrazy, szlaki i pasma górskie. Ale w każdych polskich górach jest coś takiego czym możemy się zachwycić i czym mogą zachwycić się dzieci. I tak na przykład na sam początek można wybrać na przykład góry Świętokrzyskie, które nie są zbyt wysokie, ale za to są owiane wieloma polskimi legendami. Bieszczady są przepiękne, łagodne i potężne. Tatry natomiast kuszą nas pięknem skalistych i bardzo wysokich szczytów, a Beskidy pokazują piękno w swej prostocie.

Artykuł Dziecko w górach pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
https://worldclass.pl/2022/11/16/dziecko-w-gorach/feed/ 0
Polecane szlaki w Tatrach dla początkujących https://worldclass.pl/2022/11/10/polecane-szlaki-w-tatrach-dla-poczatkujacych/ https://worldclass.pl/2022/11/10/polecane-szlaki-w-tatrach-dla-poczatkujacych/#respond Thu, 10 Nov 2022 13:36:33 +0000 https://worldclass.pl/?p=230 Jeżeli trafiłeś na ten artykuł to pewnie jesteś osobą, która swoją przygodę z Tatrami dopiero zaczyna. Być może już byłeś nad Morskim Okiem, lub wędrowałeś jakąś tatrzańską dolinką, a teraz chciałbyś pójść w góry już tak „na serio”, lub może w Tatrach jeszcze nigdy nie byłeś i chcesz spróbować? Pewnie w tym miejscu pojawia się u Ciebie pytanie: jakie szlaki wybrać na początek? Poniżej zestawienie przykładowych tatrzańskich tras dla początkujących. Na Gęsią Szyję A dokładniej przykładowa trasa mogłaby prowadzić mniej więcej tak: najpierw dostajemy się autem lub busem z Zakopanego na parking Wierch Poroniec. Z parkingu szlakiem zielonym idziemy na Rusinową Polanę (to piekne miejsce i idealne na odpoczynek – na który jest tu naprawdę dużo miejsca). Z Rusinowej Polany idziemy dalej zielonym szlakiem na Gęsią Szyję a stamtąd na początek polecam powrót znów na Rusinową Polanę skąd możemy się wybrać do Sanktuarium Matki Bożej w Wiktorówkach. A dalej powrót na Rusinową Polanę i na parking zielonym szlakiem. Chodzenia jest może niewiele, ale widoki są przepiękne. Jest to dobra trasa na tak zwane rozgrzanie się i przyzwyczajenie do tatrzańskich warunków. Polana Chochołowska Zaczynamy z parkingu przy Siwej Polanie – również możemy dojechać zarówno busem jak i samochodem. Stąd wędrujemy Doliną Chochołowską, a z niej żółtym szlakiem na Grzesia, i niebieskim szlakiem na Rakoń a następnie do przełęczy przy Zawracie i stamtąd schodzimy już w dół zielonym szlakiem przez Wyżnią Dolinę Chochołowską i do Polany Chochołowskiej. Trasa bardziej zaawansowana od poprzedniej, bardziej męcząca ale widoki nam wszystko wynagrodzą. Kopa Kondracka Kolejna propozycja trasy prowadzi jeśli masz siły z Kuźnic zielonym szlakiem na Kasprowy Wierch (jeśli podejrzewasz, że sił Ci zabraknie to możesz wyjechać kolejką na Kasprowy Wierch) następnie czerwonym szlakiem do Kopy Kondrackiej. Z Kopy Kondrackiej żółtym szlakiem na Kondracką Przełęcz i w dół na Halę Kondratową szlakiem niebieskim i po odpoczynku w schronisku zejście do Kuźnic. Jest to kolejna malownicza trasa z widokiem na Giewont oraz Tatry Wysokie i Zachodnie.

Artykuł Polecane szlaki w Tatrach dla początkujących pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Jeżeli trafiłeś na ten artykuł to pewnie jesteś osobą, która swoją przygodę z Tatrami dopiero zaczyna. Być może już byłeś nad Morskim Okiem, lub wędrowałeś jakąś tatrzańską dolinką, a teraz chciałbyś pójść w góry już tak „na serio”, lub może w Tatrach jeszcze nigdy nie byłeś i chcesz spróbować? Pewnie w tym miejscu pojawia się u Ciebie pytanie: jakie szlaki wybrać na początek? Poniżej zestawienie przykładowych tatrzańskich tras dla początkujących.

Na Gęsią Szyję

A dokładniej przykładowa trasa mogłaby prowadzić mniej więcej tak: najpierw dostajemy się autem lub busem z Zakopanego na parking Wierch Poroniec. Z parkingu szlakiem zielonym idziemy na Rusinową Polanę (to piekne miejsce i idealne na odpoczynek – na który jest tu naprawdę dużo miejsca). Z Rusinowej Polany idziemy dalej zielonym szlakiem na Gęsią Szyję a stamtąd na początek polecam powrót znów na Rusinową Polanę skąd możemy się wybrać do Sanktuarium Matki Bożej w Wiktorówkach. A dalej powrót na Rusinową Polanę i na parking zielonym szlakiem. Chodzenia jest może niewiele, ale widoki są przepiękne. Jest to dobra trasa na tak zwane rozgrzanie się i przyzwyczajenie do tatrzańskich warunków.

Polana Chochołowska

Zaczynamy z parkingu przy Siwej Polanie – również możemy dojechać zarówno busem jak i samochodem. Stąd wędrujemy Doliną Chochołowską, a z niej żółtym szlakiem na Grzesia, i niebieskim szlakiem na Rakoń a następnie do przełęczy przy Zawracie i stamtąd schodzimy już w dół zielonym szlakiem przez Wyżnią Dolinę Chochołowską i do Polany Chochołowskiej. Trasa bardziej zaawansowana od poprzedniej, bardziej męcząca ale widoki nam wszystko wynagrodzą.

Kopa Kondracka

Kolejna propozycja trasy prowadzi jeśli masz siły z Kuźnic zielonym szlakiem na Kasprowy Wierch (jeśli podejrzewasz, że sił Ci zabraknie to możesz wyjechać kolejką na Kasprowy Wierch) następnie czerwonym szlakiem do Kopy Kondrackiej. Z Kopy Kondrackiej żółtym szlakiem na Kondracką Przełęcz i w dół na Halę Kondratową szlakiem niebieskim i po odpoczynku w schronisku zejście do Kuźnic. Jest to kolejna malownicza trasa z widokiem na Giewont oraz Tatry Wysokie i Zachodnie.

Artykuł Polecane szlaki w Tatrach dla początkujących pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
https://worldclass.pl/2022/11/10/polecane-szlaki-w-tatrach-dla-poczatkujacych/feed/ 0
Jak wybrać miejsce na obozowisko? https://worldclass.pl/2022/11/09/jak-wybrac-miejsce-na-obozowisko/ https://worldclass.pl/2022/11/09/jak-wybrac-miejsce-na-obozowisko/#respond Wed, 09 Nov 2022 12:59:42 +0000 https://worldclass.pl/?p=197 Namiot jest przedmiotem, który niezwykle dobrze sprawdza się na biwaku czy obozowisku. Spędzanie czasu pod namiotem, na świeżym powietrzu, to wspaniałe rozwiązanie dla miłośników piękna natury. Jeśli decydujemy się na wyjazd pod namiot, mamy zwykle do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest biwakowanie na łonie natury, a drugim uporządkowane i wyznaczone pole namiotowe. W przypadku tego drugiego niezwykle ważne wydaje się to, aby pamiętać o kilku zasadach, które ściśle wiążą się z biwakowaniem. Musimy zastanowić się, w jaki sposób chcemy spędzić swój wolny czas i na tej podstawie wybrać najbardziej odpowiednie miejsce. Jeśli marzy nam się wyjazd nad morze, który potrwa co najmniej kilka dni, a niezwykle ważne dla nas jest bezpieczeństwo, pole namiotowe będzie najlepszym rozwiązaniem. Namiot najlepiej jest rozbić na płaskim terenie, który jednocześnie osłonięty jest od silnych podmuchów wiatru. Jeśli miejsce, które wybieramy na biwak jest gorące, dobrze, gdyby w pobliżu naszego namiotu znajdował się cień. Miejsce obok drzew czy takie, które jest odpowiednio zacienione, będzie wówczas idealne. Namiot postawiony pod samym drzewem nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż drzewa mogą spowodować jego zabrudzenie lub odbarwienie. Dodatkowym zagrożeniem może być tu gwałtowna burza czy ulewny deszcz, które przecież mogą pojawić się zawsze i niespodziewanie. Oprócz możliwych spadających gałęzi, drzewa są źródłem wody, która może przemoczyć nasz namiot. Przygotowując sobie miejsce na rozbicie namiotu, dobrze je wcześniej posprzątać, tak aby pozbyć się wystających gałęzi czy szyszek albo śmieci. Warto również zwrócić uwagę na to, czy na wybranym terenie nie znajdują się kamienie o ostrych krawędziach, które mogłyby przebić podłogę namiotu. Namiot na łonie natury Jeśli naszym marzeniem i celem jest to, żeby rozbić się na terenie dzikim, najważniejsze jest to, aby postawić namiot na terenie płaskim. Konieczne jest również to, aby zadbać o zapasy wody, dlatego dobrze wybrać takie miejsce, w pobliżu którego znajduje się jej źródło. Mapa jest czymś, co może okazać się niezbędne. Podobnie jak w przypadku pola namiotowego, trzeba koniecznie wysprzątać podłoże, co pozwoli na uniknięcie możliwości przedziurawienia podłogi namiotu oraz zapewni komfort snu. Każde miejsce do biwakowania posiada swój unikalny regulamin, z którym bezapelacyjnie należy się zapoznać. Nie we wszystkich miejscach na świecie i nie we wszystkich krajach biwakowanie na łonie natury jest dozwolone, dlatego też warto wyposażyć się w tę wiedzę, aby uniknąć nieprzyjemnych czy niebezpiecznych sytuacji. 

Artykuł Jak wybrać miejsce na obozowisko? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Namiot jest przedmiotem, który niezwykle dobrze sprawdza się na biwaku czy obozowisku. Spędzanie czasu pod namiotem, na świeżym powietrzu, to wspaniałe rozwiązanie dla miłośników piękna natury. Jeśli decydujemy się na wyjazd pod namiot, mamy zwykle do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest biwakowanie na łonie natury, a drugim uporządkowane i wyznaczone pole namiotowe. W przypadku tego drugiego niezwykle ważne wydaje się to, aby pamiętać o kilku zasadach, które ściśle wiążą się z biwakowaniem. Musimy zastanowić się, w jaki sposób chcemy spędzić swój wolny czas i na tej podstawie wybrać najbardziej odpowiednie miejsce. Jeśli marzy nam się wyjazd nad morze, który potrwa co najmniej kilka dni, a niezwykle ważne dla nas jest bezpieczeństwo, pole namiotowe będzie najlepszym rozwiązaniem. Namiot najlepiej jest rozbić na płaskim terenie, który jednocześnie osłonięty jest od silnych podmuchów wiatru. Jeśli miejsce, które wybieramy na biwak jest gorące, dobrze, gdyby w pobliżu naszego namiotu znajdował się cień. Miejsce obok drzew czy takie, które jest odpowiednio zacienione, będzie wówczas idealne. Namiot postawiony pod samym drzewem nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż drzewa mogą spowodować jego zabrudzenie lub odbarwienie. Dodatkowym zagrożeniem może być tu gwałtowna burza czy ulewny deszcz, które przecież mogą pojawić się zawsze i niespodziewanie. Oprócz możliwych spadających gałęzi, drzewa są źródłem wody, która może przemoczyć nasz namiot. Przygotowując sobie miejsce na rozbicie namiotu, dobrze je wcześniej posprzątać, tak aby pozbyć się wystających gałęzi czy szyszek albo śmieci. Warto również zwrócić uwagę na to, czy na wybranym terenie nie znajdują się kamienie o ostrych krawędziach, które mogłyby przebić podłogę namiotu.

Namiot na łonie natury

Jeśli naszym marzeniem i celem jest to, żeby rozbić się na terenie dzikim, najważniejsze jest to, aby postawić namiot na terenie płaskim. Konieczne jest również to, aby zadbać o zapasy wody, dlatego dobrze wybrać takie miejsce, w pobliżu którego znajduje się jej źródło. Mapa jest czymś, co może okazać się niezbędne. Podobnie jak w przypadku pola namiotowego, trzeba koniecznie wysprzątać podłoże, co pozwoli na uniknięcie możliwości przedziurawienia podłogi namiotu oraz zapewni komfort snu. Każde miejsce do biwakowania posiada swój unikalny regulamin, z którym bezapelacyjnie należy się zapoznać. Nie we wszystkich miejscach na świecie i nie we wszystkich krajach biwakowanie na łonie natury jest dozwolone, dlatego też warto wyposażyć się w tę wiedzę, aby uniknąć nieprzyjemnych czy niebezpiecznych sytuacji. 

Artykuł Jak wybrać miejsce na obozowisko? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
https://worldclass.pl/2022/11/09/jak-wybrac-miejsce-na-obozowisko/feed/ 0
Jak przygotować się do wypadu w góry? https://worldclass.pl/2022/11/01/jak-przygotowac-sie-do-wypadu-w-gory/ https://worldclass.pl/2022/11/01/jak-przygotowac-sie-do-wypadu-w-gory/#respond Tue, 01 Nov 2022 12:51:33 +0000 https://worldclass.pl/?p=182 Wycieczki i wędrówki górskie to idealny sposób na miłe i aktywne spędzenie wolnego weekendu, na relaks, odpoczynek psychiczny i trochę sportu w jednym. Jednak nie powinniśmy nigdy lekceważyć gór, bo mimo pięknych widoków wędrówka górska też bywa niebezpieczna, tym bardziej bez odpowiedniego przygotowania. W jaki sposób przygotować się na wędrówkę górską? Kondycja. Jeżeli nie miałeś wcześniej doświadczeń z wędrówką górską, lub wasza kondycja jest bardzo słaba przed taką jednodniową wycieczką dobrze jest trochę przygotować organizm do tego że będzie musiał być aktywny. Możecie minimum kilka dni wcześniej trochę pomaszerować szybkim tempem po okolicznych lasach, pobiegać, poruszać się. Ułatwi to wam dostosowanie się do trudnych górskich warunków. Planowanie trasy. Mapa to podstawowa rzecz, którą powinniście przygotować wybierając się w góry. Kilka dni wcześniej zastanówcie się jak zaplanować trasę, którą zamierzacie przebyć. Weźcie pod uwagę wasze doświadczenie górskie, kondycje, porę roku i długość dnia (nie powinniśmy chodzić po górach po zmroku, a zimą dzień jest dużo krótszy). Planując pamiętajcie o tym,żeby trasa przebiegała obok jakiegoś schroniska, najlepiej w połowie drogi. Dobrze, abyście zaplanowali trasę zwracając uwagę na oznaczenia czasowe, tak aby mieć dodatkowy czas na przerwy, odpoczynek, zdjęcia oraz nieprzewidziane sytuacje. Koniecznie poinformujcie kogoś z bliskich wam osób o tym kiedy, gdzie się wybieracie i jaką trasę planujecie przebyć. Dobrze jest nie chodzić w góry samotnie – dla bezpieczeństwa. Co zabrać do plecaka? Na jednodniową wycieczkę w góry powinniśmy spakować do plecaka przede wszystkim mapę, naładowany telefon z zapisanym numerem alarmowym, wodę do picia, jeżeli jest chłodniej to herbatę w termosie, jakiś napój izotoniczny. Koniecznie zabierzcie prowiant (kanapki, coś słodkiego co doda nam niezbędnej energii ja polecam czekoladę z bakaliami, oraz na przykład kabanosy, owoce, i inne), pamiętajcie, że wasz organizm potrzebuje dużo siły żeby chodzić po górach.Koniecznie zabierzcie również uzupełnioną apteczkę, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i coś na głowę.

Artykuł Jak przygotować się do wypadu w góry? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Wycieczki i wędrówki górskie to idealny sposób na miłe i aktywne spędzenie wolnego weekendu, na relaks, odpoczynek psychiczny i trochę sportu w jednym. Jednak nie powinniśmy nigdy lekceważyć gór, bo mimo pięknych widoków wędrówka górska też bywa niebezpieczna, tym bardziej bez odpowiedniego przygotowania. W jaki sposób przygotować się na wędrówkę górską?

Kondycja.

Jeżeli nie miałeś wcześniej doświadczeń z wędrówką górską, lub wasza kondycja jest bardzo słaba przed taką jednodniową wycieczką dobrze jest trochę przygotować organizm do tego że będzie musiał być aktywny. Możecie minimum kilka dni wcześniej trochę pomaszerować szybkim tempem po okolicznych lasach, pobiegać, poruszać się. Ułatwi to wam dostosowanie się do trudnych górskich warunków.

Planowanie trasy.

Mapa to podstawowa rzecz, którą powinniście przygotować wybierając się w góry. Kilka dni wcześniej zastanówcie się jak zaplanować trasę, którą zamierzacie przebyć. Weźcie pod uwagę wasze doświadczenie górskie, kondycje, porę roku i długość dnia (nie powinniśmy chodzić po górach po zmroku, a zimą dzień jest dużo krótszy). Planując pamiętajcie o tym,żeby trasa przebiegała obok jakiegoś schroniska, najlepiej w połowie drogi. Dobrze, abyście zaplanowali trasę zwracając uwagę na oznaczenia czasowe, tak aby mieć dodatkowy czas na przerwy, odpoczynek, zdjęcia oraz nieprzewidziane sytuacje. Koniecznie poinformujcie kogoś z bliskich wam osób o tym kiedy, gdzie się wybieracie i jaką trasę planujecie przebyć. Dobrze jest nie chodzić w góry samotnie – dla bezpieczeństwa.

Co zabrać do plecaka?

Na jednodniową wycieczkę w góry powinniśmy spakować do plecaka przede wszystkim mapę, naładowany telefon z zapisanym numerem alarmowym, wodę do picia, jeżeli jest chłodniej to herbatę w termosie, jakiś napój izotoniczny. Koniecznie zabierzcie prowiant (kanapki, coś słodkiego co doda nam niezbędnej energii ja polecam czekoladę z bakaliami, oraz na przykład kabanosy, owoce, i inne), pamiętajcie, że wasz organizm potrzebuje dużo siły żeby chodzić po górach.Koniecznie zabierzcie również uzupełnioną apteczkę, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i coś na głowę.

Artykuł Jak przygotować się do wypadu w góry? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
https://worldclass.pl/2022/11/01/jak-przygotowac-sie-do-wypadu-w-gory/feed/ 0
Góry z dzieckiem https://worldclass.pl/2022/10/29/gory-z-dzieckiem/ https://worldclass.pl/2022/10/29/gory-z-dzieckiem/#respond Sat, 29 Oct 2022 12:31:34 +0000 https://worldclass.pl/?p=224 Wasza rodzina właśnie się powiększyła a wy obawiacie się, że teraz będziecie musieli zrezygnować z wędrówek górskich, które tak kochacie? Otóż nie, z dzieckiem też można zdobywać kolejne szczyty i spędzać wspólnie czas w aktywny sposób. Może nawet wasza pociecha pokocha góry tak bardzo jak i wy. Zamiast się zniechęcać warto zaplanować jak zacząć chodzić w góry wraz z dziećmi. Poniżej kilka praktycznych wskazówek. Kiedy zacząć? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej granicy kiedy możemy zacząć zabierać nasze dziecko w góry. Jedynym wyznacznikiem, którym powinniśmy się kierować jest stan zdrowia, zarówno nasz jak i dziecka. Pozostałe czynniki jesteśmy w stanie w jakiś sposób sobie odpowiednio zaplanować. Oczywiście planowanie wygląda diametralnie inaczej mając niemowlę, a inaczej idąc w góry z dwulatkiem, pięciolatkiem czy dziesięciolatkiem. Dlaczego w ogóle warto brać dzieci w góry? Głównym atutem zabierania dzieci w góry jest przede wszystkim zmiana klimatu na górski, który bardzo dobrze wpływa na zdrowie i hartuje. Ważny jest również kontakt z przyrodą – tym ważniejszy w okresie w którym dziecko poznaje świat. Natomiast dla tych starszych dzieci jest to przede wszystkim okazja do przeżycia jakiejś przygody, oraz wdrażania nawyku aktywnego spędzania czasu. O czym trzeba pamiętać zabierając dzieci w góry? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o wygodne sportowe obuwie dla siebie i dzieci, sportową odzież i odzież przeciwdeszczową (pogoda w górach potrafi być nieprzewidywalna). Przy wyjściu w góry z niemowlakiem pamiętajmy folii do wózka czy obszernej pelerynie, która zakryje również nosidełko. Pamiętajmy też, że podany w przewodnikach czy mapach czas przejścia szlaku trzeba liczyć podwójnie, a czasami nawet potrójnie, jeżeli wędrujemy z małym dzieckiem. Zawsze też powinniśmy mieć zapasowy czas na nieprzewidziane i przewidziane przerwy, zabawę czy odpoczynek. Góry to frajda Pamiętajmy, że zabierając dziecko w góry nie powinniśmy gnać i ustalać za długiej lub trudnej trasy aby go nie zniechęcić. Spacer po górach ma być przygodą, zabawą i przyjemnością dla dziecka i dla nas. Przede wszystkim mamy się dobrze bawić i miło spędzić czas, a po powrocie cieszyć się pięknymi wspomnieniami.

Artykuł Góry z dzieckiem pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Wasza rodzina właśnie się powiększyła a wy obawiacie się, że teraz będziecie musieli zrezygnować z wędrówek górskich, które tak kochacie? Otóż nie, z dzieckiem też można zdobywać kolejne szczyty i spędzać wspólnie czas w aktywny sposób. Może nawet wasza pociecha pokocha góry tak bardzo jak i wy. Zamiast się zniechęcać warto zaplanować jak zacząć chodzić w góry wraz z dziećmi. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Kiedy zacząć?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej granicy kiedy możemy zacząć zabierać nasze dziecko w góry. Jedynym wyznacznikiem, którym powinniśmy się kierować jest stan zdrowia, zarówno nasz jak i dziecka. Pozostałe czynniki jesteśmy w stanie w jakiś sposób sobie odpowiednio zaplanować. Oczywiście planowanie wygląda diametralnie inaczej mając niemowlę, a inaczej idąc w góry z dwulatkiem, pięciolatkiem czy dziesięciolatkiem.

Dlaczego w ogóle warto brać dzieci w góry?

Głównym atutem zabierania dzieci w góry jest przede wszystkim zmiana klimatu na górski, który bardzo dobrze wpływa na zdrowie i hartuje. Ważny jest również kontakt z przyrodą – tym ważniejszy w okresie w którym dziecko poznaje świat. Natomiast dla tych starszych dzieci jest to przede wszystkim okazja do przeżycia jakiejś przygody, oraz wdrażania nawyku aktywnego spędzania czasu.

O czym trzeba pamiętać zabierając dzieci w góry?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o wygodne sportowe obuwie dla siebie i dzieci, sportową odzież i odzież przeciwdeszczową (pogoda w górach potrafi być nieprzewidywalna). Przy wyjściu w góry z niemowlakiem pamiętajmy folii do wózka czy obszernej pelerynie, która zakryje również nosidełko. Pamiętajmy też, że podany w przewodnikach czy mapach czas przejścia szlaku trzeba liczyć podwójnie, a czasami nawet potrójnie, jeżeli wędrujemy z małym dzieckiem. Zawsze też powinniśmy mieć zapasowy czas na nieprzewidziane i przewidziane przerwy, zabawę czy odpoczynek.

Góry to frajda

Pamiętajmy, że zabierając dziecko w góry nie powinniśmy gnać i ustalać za długiej lub trudnej trasy aby go nie zniechęcić. Spacer po górach ma być przygodą, zabawą i przyjemnością dla dziecka i dla nas. Przede wszystkim mamy się dobrze bawić i miło spędzić czas, a po powrocie cieszyć się pięknymi wspomnieniami.

Artykuł Góry z dzieckiem pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
https://worldclass.pl/2022/10/29/gory-z-dzieckiem/feed/ 0
Czy warto iść z dziećmi w góry? https://worldclass.pl/2022/10/26/czy-warto-isc-z-dziecmi-w-gory/ https://worldclass.pl/2022/10/26/czy-warto-isc-z-dziecmi-w-gory/#respond Wed, 26 Oct 2022 12:42:20 +0000 https://worldclass.pl/?p=239 Jeżeli wybieramy się z dziećmi w góry zawsze pada przede wszystkim jedno pytanie: Jak zaplanować tak urlop, żeby był udany? Pogoda i nocleg Pogody niestety nie zaplanujemy – choć dobrze spróbować się wstrzelić w okres, który nie obfituje nadto w deszcze i burze. Jeżeli chodzi o rzecz drugą czyli nocleg – tutaj już możemy planować, wybierać i zmieniać tak aby nam było jak najwygodniej. Dobrze wybrać hotel, który będzie nastawiony na rodziny z dziećmi, wtedy będziemy mieli gwarancję, że będą mieli dla dzieci wiele atrakcji. Przy hotelu może znajdować się basen, termy, plac zabaw, mini park linowy, trampolina, i wiele, wiele innych. Bardzo fajną opcją jest także sala zabaw dla dzieci i animator, który zapewnia im rozrywkę. Niektóre hotele oferują również mini sale kinowe, przejażdżki konne czy gokarty. Jeżeli zapewnimy tyle atrakcji dziecku to i pogoda nam nie straszna i nuda. Dzieci na pewno będą się świetnie bawić a i rodzice znajdą chwilę dla siebie. Spływ Dunajcem Jest to świetna atrakcja, żeby spędzić aktywny dzień poza hotelem i poczuć odrobinę adrenaliny. Do tego wszystkie widoki rozpościerające się dookoła będą dodatkowym atutem. Nawet maluchy będą zachwycone takimi widokami. Zamek w Niedzicy Zamek w Niedzicy to kolejna atrakcja, na którą możemy wybrać się wraz z naszymi pociechami. A jeżeli taką wycieczkę zakończymy pucharkiem lodów dzieci będą usatysfakcjonowane i szczęśliwe. Wędrówka górskimi szlakami Będąc w górach oczywiście warto wybrać się również na jakąś wędrówkę. Ważne jest jednak aby nie przeforsować dzieci, które łatwo się mogą zniechęcić. Dlatego też najlepszym sposobem będzie wybranie trasy łatwej i lekkiej, z pięknymi widokami. Taka wędrówka na pewno zbliży do siebie członków rodziny, i przysporzy kolejnych powodów do uśmiechu. Tym bardziej jeśli uda się nam wspólnie zdobyć jakiś szczyt, nawet niewielki. Czy zatem warto wybrać się w góry wraz z dziećmi? Zdecydowanie tak! To świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu, zbliżenie się do siebie i uczenie dzieci aktywnego spędzania czasu, co jest świetnym wstępem do nawyków zdrowego trybu życia.

Artykuł Czy warto iść z dziećmi w góry? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Jeżeli wybieramy się z dziećmi w góry zawsze pada przede wszystkim jedno pytanie: Jak zaplanować tak urlop, żeby był udany?

Pogoda i nocleg

Pogody niestety nie zaplanujemy – choć dobrze spróbować się wstrzelić w okres, który nie obfituje nadto w deszcze i burze. Jeżeli chodzi o rzecz drugą czyli nocleg – tutaj już możemy planować, wybierać i zmieniać tak aby nam było jak najwygodniej. Dobrze wybrać hotel, który będzie nastawiony na rodziny z dziećmi, wtedy będziemy mieli gwarancję, że będą mieli dla dzieci wiele atrakcji. Przy hotelu może znajdować się basen, termy, plac zabaw, mini park linowy, trampolina, i wiele, wiele innych. Bardzo fajną opcją jest także sala zabaw dla dzieci i animator, który zapewnia im rozrywkę. Niektóre hotele oferują również mini sale kinowe, przejażdżki konne czy gokarty. Jeżeli zapewnimy tyle atrakcji dziecku to i pogoda nam nie straszna i nuda. Dzieci na pewno będą się świetnie bawić a i rodzice znajdą chwilę dla siebie.

Spływ Dunajcem

Jest to świetna atrakcja, żeby spędzić aktywny dzień poza hotelem i poczuć odrobinę adrenaliny. Do tego wszystkie widoki rozpościerające się dookoła będą dodatkowym atutem. Nawet maluchy będą zachwycone takimi widokami.

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy to kolejna atrakcja, na którą możemy wybrać się wraz z naszymi pociechami. A jeżeli taką wycieczkę zakończymy pucharkiem lodów dzieci będą usatysfakcjonowane i szczęśliwe.

Wędrówka górskimi szlakami

Będąc w górach oczywiście warto wybrać się również na jakąś wędrówkę. Ważne jest jednak aby nie przeforsować dzieci, które łatwo się mogą zniechęcić. Dlatego też najlepszym sposobem będzie wybranie trasy łatwej i lekkiej, z pięknymi widokami. Taka wędrówka na pewno zbliży do siebie członków rodziny, i przysporzy kolejnych powodów do uśmiechu. Tym bardziej jeśli uda się nam wspólnie zdobyć jakiś szczyt, nawet niewielki.

Czy zatem warto wybrać się w góry wraz z dziećmi?

Zdecydowanie tak! To świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu, zbliżenie się do siebie i uczenie dzieci aktywnego spędzania czasu, co jest świetnym wstępem do nawyków zdrowego trybu życia.

Artykuł Czy warto iść z dziećmi w góry? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
https://worldclass.pl/2022/10/26/czy-warto-isc-z-dziecmi-w-gory/feed/ 0
Jakie buty w góry wybrać? https://worldclass.pl/2022/10/20/jakie-buty-w-gory-wybrac/ https://worldclass.pl/2022/10/20/jakie-buty-w-gory-wybrac/#respond Thu, 20 Oct 2022 11:58:14 +0000 https://worldclass.pl/?p=194 Miłośnicy górskich wycieczek wiedzą zapewne, jak ważne jest to, aby podczas ich odbywania nasze stopy tkwiły w dobrych i przystosowanych do warunków butach. Podróże takie zwykle odbywamy niosąc na plecach co najmniej kilka kilogramów, dlatego odpowiednie obuwie jest niezwykle ważne. Wybierając je dobrze jest pokusić się o produkty od dobrych producentów, którzy są znani wśród turystów. Jeśli marka jest dobra i cieszy się nieskazitelną opinią, z pewnością nie trafimy na wyroby o złej jakości. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto wziąć również pod uwagę to, jakie warunki towarzyszą wybranym przez nas trasom. Dla niektórych najlepszym wyborem będą buty z wodoodporną, oddychającą membraną, a innym te skórzane w zupełności wystarczą. Sprzedawca zwykle pomaga w wyborze sugerując dobre rozwiązania i jednocześnie przedstawiając nam kilka modeli, z których możemy wybrać te, które naszym zdaniem są najbardziej wygodne albo najbardziej nam się podobają wizualnie. Najcięższymi i najbardziej sztywnymi butami są buty wysokogórskie, przystosowane do montażu automatycznych raków, które sprawdzą się na trasach oblodzonych. Buty trekkingowe będą dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy zamiar udać się na długą wycieczkę po trudnym terenie. Kamieniste ścieżki czy niesprzyjająca pogoda to warunki, z którymi poradzą sobie bez większego problemu. Jeśli mamy zamiar podróżować po trawie czy błocie, warto zdecydować się na półbuty turystyczne, które jednocześnie nie są odpowiednie do maszerowania po górach. Przydatne w górach mogą okazać się również sandały, które są lekkim obuwiem. Nie należy ich jednak używać jako butów górskich, gdyż mogą powodować niezwykle niebezpieczne kontuzje. Co jest najważniejsze przy wyborze odpowiednich butów? Warto zwrócić uwagę, aby cholewki były odpowiednio wysokie i utrzymywały kostki we właściwych pozycjach, dając odpowiednią stabilizację na ścieżkach kamienistych. Materiały wykorzystane przy ich produkcji powinny być wodo- i wiatroodporne, ale materiały te powinny jednocześnie oddychać. Sprawdzą się tu zarówno sztuczne materiały jak i skóra, która wymaga sporej ilości zabiegów konserwujących, ale może być bardzo trwała. Zawsze istnieje szansa na przemoczenie butów, dlatego dobrze jest wybrać takie, które mają wodoodporną i oddychającą membranę. Wkładka w butach jest niezwykle ważna, gdyż zwiększa amortyzację i chroni stawy. Podeszwa powinna być twarda, aby nie odczuwać kamieni, które znajdują się pod butami. Jednocześnie powinna być dość elastyczna, aby proces chodzenia był jak najbardziej naturalny i komfortowy. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest to, czy w butach zastosowano wzmocnienia. Pojawiają się one w miejscach, które są narażone na urazy, np. na palcach czy piętach

Artykuł Jakie buty w góry wybrać? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Miłośnicy górskich wycieczek wiedzą zapewne, jak ważne jest to, aby podczas ich odbywania nasze stopy tkwiły w dobrych i przystosowanych do warunków butach. Podróże takie zwykle odbywamy niosąc na plecach co najmniej kilka kilogramów, dlatego odpowiednie obuwie jest niezwykle ważne. Wybierając je dobrze jest pokusić się o produkty od dobrych producentów, którzy są znani wśród turystów. Jeśli marka jest dobra i cieszy się nieskazitelną opinią, z pewnością nie trafimy na wyroby o złej jakości. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto wziąć również pod uwagę to, jakie warunki towarzyszą wybranym przez nas trasom. Dla niektórych najlepszym wyborem będą buty z wodoodporną, oddychającą membraną, a innym te skórzane w zupełności wystarczą. Sprzedawca zwykle pomaga w wyborze sugerując dobre rozwiązania i jednocześnie przedstawiając nam kilka modeli, z których możemy wybrać te, które naszym zdaniem są najbardziej wygodne albo najbardziej nam się podobają wizualnie. Najcięższymi i najbardziej sztywnymi butami są buty wysokogórskie, przystosowane do montażu automatycznych raków, które sprawdzą się na trasach oblodzonych. Buty trekkingowe będą dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy zamiar udać się na długą wycieczkę po trudnym terenie. Kamieniste ścieżki czy niesprzyjająca pogoda to warunki, z którymi poradzą sobie bez większego problemu. Jeśli mamy zamiar podróżować po trawie czy błocie, warto zdecydować się na półbuty turystyczne, które jednocześnie nie są odpowiednie do maszerowania po górach. Przydatne w górach mogą okazać się również sandały, które są lekkim obuwiem. Nie należy ich jednak używać jako butów górskich, gdyż mogą powodować niezwykle niebezpieczne kontuzje.

Co jest najważniejsze przy wyborze odpowiednich butów?

Warto zwrócić uwagę, aby cholewki były odpowiednio wysokie i utrzymywały kostki we właściwych pozycjach, dając odpowiednią stabilizację na ścieżkach kamienistych. Materiały wykorzystane przy ich produkcji powinny być wodo- i wiatroodporne, ale materiały te powinny jednocześnie oddychać. Sprawdzą się tu zarówno sztuczne materiały jak i skóra, która wymaga sporej ilości zabiegów konserwujących, ale może być bardzo trwała. Zawsze istnieje szansa na przemoczenie butów, dlatego dobrze jest wybrać takie, które mają wodoodporną i oddychającą membranę. Wkładka w butach jest niezwykle ważna, gdyż zwiększa amortyzację i chroni stawy. Podeszwa powinna być twarda, aby nie odczuwać kamieni, które znajdują się pod butami. Jednocześnie powinna być dość elastyczna, aby proces chodzenia był jak najbardziej naturalny i komfortowy. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest to, czy w butach zastosowano wzmocnienia. Pojawiają się one w miejscach, które są narażone na urazy, np. na palcach czy piętach

Artykuł Jakie buty w góry wybrać? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
https://worldclass.pl/2022/10/20/jakie-buty-w-gory-wybrac/feed/ 0