Zaraz po rakietce i piłeczkach, pokrowiec na rakietkę do tenisa stołowego jest jednym z najistotniejszych akcesoriów w jakie każdy, nawet początkujący gracz powinien się wyposażyć. Na rynku dostępne są dziesiątki różnych pokrowców, jak więc wybrać odpowiedni?

Pokrowiec to konieczność

Przede wszystkim należy podkreślić dlaczego pokrowiec jest tak ważny. Nie ma tu większego znaczenia, czy planujesz udział w profesjonalnych rozgrywkach, czy traktujesz ping-pong jako relaksującą grę ze znajomymi. Nie jest też istotne, czy planujesz podróżować ze swoją rakietką, czy w czasie, gdy nie będziesz jej używał, będzie leżała na półce. Pokrowiec jest równie ważny do transportu sprzętu, jak i do jego przechowywania. Chroni rakietkę przed zakurzeniem, zabrudzeniem, a także wszelkimi uszkodzeniami, czy to mechanicznymi, czy wynikającymi z warunków atmosferycznych. Dobry pokrowiec może zdecydowanie wydłużyć życie twojej rakietki do tenisa stołowego. A taki nietrudno znaleźć w sklepach sportowych za stosunkowo niewielką cenę, jest to więc opłacalna inwestycja.

Pokrowce na rakietkę – rodzaje

Rakietkę należy chronić przed zbyt wysokimi lub zbyt niskimi temperaturami, a przede wszystkim przed wilgocią, która bardzo źle wpływa na drewno. Nie wszystkie pokrowce dostępne na rynku tę funkcję spełniają. W sklepach można znaleźć pokrowce, które okrywają jedynie blat rakietki, trzonek natomiast pozostaje na wierzchu. Nie jest to optymalny produkt z kilku powodów. W takim pokrowcu nie da się rakietki zamknąć bardzo nieruchomo, a przesuwanie się rakietki wewnątrz pokrowca może spowodować otarcia na jej brzegach i na okładzinach. Ponadto nie są one szczelne, co oznacza, że do środka może dostać się zarówno kurz, jak i wilgoć.

Należy pamiętać, że kluczową kwestią jest, jak dobrze pokrowiec będzie chronił rakietkę. Pod tym względem zdecydowanie lepiej sprawdzają się pokrowce typu torba. Występują w różnych wariantach. Najbardziej polecanym przez użytkowników jest pokrowiec przypominający kształtem rakietkę. Tego typu pokrowce są okrągłe i zwężające się z jednej strony, często z zewnętrzną kieszonką i uchwytem, lub paskiem, by ułatwić noszenie go. Istotne jest, by konstrukcja pozwalała na nieruchome umieszczenie w pokrowcu rakietki. Pokrowce takiego kształtu dostępne są w różnych wariantach, warto więc upewnić się, że wybrany przez nas model będzie dopasowany do naszego sprzętu. Znów chodzi tu o to, by rakietka nie ocierała się w czasie transportu. Dzięki temu, że cała rakietka będzie znajdowała się w środku szczelnie zamykanego pokrowca, możemy być pewni, że nie grozi jej kurz.

Powszechnie dostępne są też pokrowce-torby prostokątne. W tym przypadku jednak należy zwrócić baczną uwagę na wnętrze torby. W wielu modelach zamontowana jest jedynie kieszonka lub taśma, która ma służyć przymocowaniu rakietki. To jednak nie wystarczy. Najlepsze modele tego typu pokrowców to takie, które są wypełnione pianką z wyżłobionym miejscem, gdzie ląduje rakietka – tylko taka konstrukcja zapewnia, że nasz sprzęt nie będzie się poruszał wewnątrz pokrowca.

Do kupienia są też walizeczki na rakietki. Wyglądają szalenie elegancko, zrobione z tworzywa sztucznego lub aluminium, mają często miejsce na więcej niż jedną rakietkę oraz na liczne piłeczki. Jednakże, jeśli nie dysponujemy wysokiej klasy, drogą rakietką, walizeczka może nie być warta swojej ceny – jest to bowiem najdroższa z dostępnych opcji.