Jeśli chcesz samodzielnie „stworzyć” rakietkę do gry w tenisa stołowego, przede wszystkim należy dobrze dobrać deskę. Zależy od niej precyzja i stabilność zagrań. To, jaką mamy deskę wpływa na to z jaką szybkością możemy odbijać piłeczkę, na ile ją kontrolujemy, lub jak ją rotować. Dlatego wiele zależy tu od stylu i umiejętności.

Wszystko o deskach

Opcji jest bardzo wiele. Istnieją niezliczone kombinacje gatunków drewna, które mogą być połączone w desce. To, co warto wiedzieć zwłaszcza na początek to, że deski mogą być z różnych gatunków drewna, które różnią sztywnością, wagą i twardością. Deski, w których wykorzystywane są miękkie gatunki drewna same też będą bardziej miękkie. Przekłada się to na stopień ich kontroli – miękkie deski charakteryzują się większą kontrolą. Twarde deski – wykonane z twardszych gatunków drewna – są natomiast szybsze, dynamiczniejsze i sztywniejsze. Sama informacja z jakiego dokładnie drewna wykonana została deska nie jest aż tak kluczowa, zwłaszcza dla początkujących graczy. Ważniejsze są parametry, jakie to za sobą niesie – tempo oraz waga deski.

Początkującym graczom na ogół odradza się bardzo szybkie deski. Nie mając jeszcze opanowanych odpowiednich umiejętności, nie będziesz jeszcze w stanie zapanować nad grą. Jednocześnie deska nie powinna być zbyt wolna, bo to ograniczy możliwość wykonania efektownych, szybkich zagrań. Ważne jest to, że wolniejszą deskę da się przyspieszyć, chociażby odpowiednimi okładzinami, natomiast zbyt szybkiej deski nie da się zwolnić, a kontrolowanie jej będzie znacznie trudniejsze.

Profesjonalni gracze cenią sobie deski z dodatkami syntetycznymi, jak karbon, czy aramid. Niwelują one różnice w odbiciu na środku deski i przy brzegach, ale też wpływają na wszystkie parametry deski. Świetnie sprawdzają się do szybkiej, ofensywnej gry.

Waga deski zależy od materiałów jakie zostały użyte i od ewentualnych dodatkowych przekładek. Wybór ciężaru zależy od preferencji zawodnika, choć początkującym nie zaleca się najcięższych desek. Ponadto krąży obiegowa opinia, że cięższe deski lepiej sprawdzają się w grze ofensywnej. Wraz z rozwojem umiejętności i stylu gry, coraz łatwiej będzie ci określić, jaką rakietką gra się lepiej.

Wyróżnia się trzy podstawowe typy uchwytów. Wklęsły, który rozszerza się u podstawy trzonka, zwęża zaś przy łączeniu z blatem deski. To najpopularniejszy rodzaj uchwytu, dobrze trzyma się w dłoni i nie wyślizguje się. Uchwyt prosty, o tej samej szerokości na całej długości, polecany jest szczególnie do gry defensywnej. Prosty uchwyt ułatwia też przekręcanie rakietki w dłoni, jeśli więc często grasz zmieniając stronę rakietki, to będzie dobry wybór. Uchwyt anatomiczny jest szerszy pośrodku, ma „brzuszek”. Chętnie wybierany przez graczy o większych dłoniach.

Słowo również o okładzinach

Po wybraniu deski przychodzi czas na wybranie okładzin. Okładziny do tenisa stołowego nie muszą być identyczne po obu stronach rakietki – mogą być różnych typów. Na zawody przepisy określają, że jedna okładzina ma być w kolorze czerwonym, a druga w czarnym. Poza tym jednak obowiązuje dowolność.

Okładziny mogą nadać piłeczce większą lub mniejszą szybkość i rotację. To, jaki efekt da okładzina zależy od cech powierzchni zewnętrznej i gąbczastego podkładu okładziny. Okładziny mają drobne czopki, które zwrócone mogą być na zewnątrz lub do wewnątrz okładziny.

Grubsze i bardziej miękkie podkłady w połączeniu z bardziej elastyczną i przyczepną warstwą zewnętrzną zapewnią większą szybkość i rotację piłeczki. Należy jednak pamiętać, że za zwiększeniem szybkości idzie zmniejszona kontrola.

Połączenie deski o odpowiednich parametrach z dobrze dopasowaną, uzupełniającą ją okładziną pozwoli ci wprowadzić swoją grę w tenisa na zupełnie nowy poziom.