Wydawać by się mogło, że w tenisa stołowego grać można w każdych butach sportowych, a może nawet niekoniecznie sportowych. Grało się przecież w szkole w zwyczajnych trampkach, czy na koloniach zgoła w klapkach. Jednak, o ile w przypadku przyjacielskich rozgrywek to się sprawdza, o tyle chcąc wejść na wyższy poziom gry i zacząć rozgrywać poważne mecze, warto rozejrzeć się za porządnymi butami. Nie tylko ułatwi nam to wykonywanie szybkich, dynamicznych ruchów, które w profesjonalnym tenisie stołowym są normą, ale też uchroni nasze nogi przed kontuzjami.

Czy istnieją właściwie buty do tenisa stołowego?

Jak najbardziej tak. W sklepach sportowych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych znaleźć można dziesiątki modeli butów do tenisa stołowego. W budżecie do 500zł znajdą się buty różnych marek – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wybierać można z wielu modeli o różnym wyprofilowaniu, kolorach, z różnych materiałów, a także, oczywiście, różnej jakości. Jeśli naprawdę poważnie myślisz o profesjonalnej grze, nie ma co oszczędzać – to inwestycja, która będzie ci służyła nawet przez kilka lat.

Buty do tenisa są stosunkowo podobne do butów do siatkówki. Mają gładką podeszwę i są zaokrąglone. Taka budowa zapewnia najlepszą ochronę przez kontuzjami stopy i kostki, a to podstawowe zadanie butów do tenisa stołowego.

Jakie buty wybrać?

Najważniejsze w butach do tenisa stołowego jest to, że mają zapewniać bezpieczeństwo twoim nogom. Choć wydaje się, że w czasie meczu tenisa stołowego gracze nie wykonują wielu kroków na dużej powierzchni, w praktyce nogi cały czas pracują. Trzeba robić szybkie kroki, niejednokrotnie obracać się błyskawicznie, a to wszystko może kosztować cię kontuzję. Aby zminimalizować to ryzyko, wybierz buty o dobrej przyczepności i elastyczności. Dzięki przyczepności nie będziesz się ślizgać na parkiecie, będziesz mógł pewnie stawiać nogę. Elastyczność zapewni ci możliwość robienia kroków we wszystkich płaszczyznach.

Nie bez znaczenia jest materiał z jakich buty są wykonane. Lekkość to również ważna cecha obuwia do tenisa stołowego, a ta zależy właśnie od materiału. Lekkie buty zapewniają łatwiejsze poruszanie się, poza tym stopa tak bardzo się w nich nie męczy. Ważne też, aby były wykonane z materiału przepuszczającego powietrze, tak, aby stopy mogły oddychać i nie pociły się. Przepocone stopy nie są ani komfortowe, ani higieniczne, ani zdrowe. Dlatego wybierając buty do tenisa stołowego, upewnij się, że materiał jest oddychający. Niektóre modele mają wszyte usztywnienie w przedniej części buta, to zapewnia dodatkową ochronę przed kontuzjami, właśnie ta część stopy bowiem najbardziej pracuje na boki.

Choć mogłoby się wydawać, że nie wymaga to szczególnego komentarza, warto zaznaczyć, jak istotna jest również wygoda i dopasowanie butów. W Internecie można znaleźć wiele opinii na temat różnych butów do tenisa stołowego oferowanych w sklepach. Mogą one być przydatne jeśli chodzi o informacje na temat materiału, czy jakości wykonania, ale każda stopa jest inna i ostateczny wybór powinien zależeć w dużej mierze od tego, jak buty leżą na nogach. Nie mogą one być zbyt luźne, ani zbyt ciasne, będą bowiem albo obcierać, albo stopa będzie w nich „latać”, co również grozi kontuzją. Powinny idealnie przylegać do stopy.

Twoje pierwsze buty do tenisa nie muszą być oczywiście obowiązujące na całe życie. Istnieje szansa, że w miarę rozwoju umiejętności i stylu gry będziesz potrzebował obuwia o nieco innych charakterystykach.