Jazda na nartach to sport, którego nie można uprawiać bez odpowiedniego wyposażenia. Jednym z ważnych elementów ekwipunku narciarza są gogle i kask narciarski. Na dużych wysokościach powietrze jest cieńsze i filtruje mniej promieni ultrafioletowych (UV). Odbicie słońca na śniegu jest jaśniejsze i bardziej intensywne. Wiatr może spowodować łzawienie oczy i zatrzeć pole widzenia. Gogle narciarskie mogą pomóc chronić oczy przed niebezpieczeństwami w górach, czyniąc wycieczkę dużo przyjemniejszą. Równie ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa jest kask narciarski, który chroni naszą głowę podczas upadków. Ma jeszcze jedną ważną funkcję. Zapobiega utracie ciepła, a jak powszechnie wiadomo przez głowę ucieka go najwięcej.

Na co zwrócić uwagę wybierając gogle narciarskie?
Kiedy ciepłe powietrze naszego ciała zderza się z zimnym powietrzem panującym na zewnątrz, może się skraplać. Producenci gogli używają różnych metod, aby uniknąć efektu zamglenia. Dwuwarstwowe soczewki można znaleźć praktycznie we wszystkich goglach, ponieważ nie zachodzą mgłą tak szybko, jak soczewki jednowarstwowe. Prawidłowo uszczelnione, tworzą barierę termiczną, która jest bardziej odporna na parowanie. Powłoki przeciwmgielne są zintegrowane z praktycznie wszystkimi obiektywami gogli, aby zapobiegać parowaniu.

Google posiadają także otwory wentylacyjne, pomagające kontrolować zamglenie. Szersze otwory wentylacyjne generalnie zapewniają lepszy przepływ powietrza, niż mniejsze otwory. Jednak nasza twarz może bardziej marznąć, szczególnie w ekstremalnych klimatach. Wysokiej klasy, nowoczesne gogle posiadają nawet małe, zasilane bateryjnie wentylatory, które pomagają rozproszyć wilgoć.

Rola kasku narciarskiego
Podobnie jak buty do biegania różnią się od butów turystycznych, kaski narciarskie różnią się od kasków rowerowych lub deskorolkowych. Mają specyficzne cechy, takie jak pokrycia ucha, wkładki pochłaniające wilgoć i materiały wrażliwe na temperaturę.

Zewnętrzna warstwa kasku jest sztywną powierzchnią (zazwyczaj z ABS), która może chronić głowę przed ostrymi przedmiotami, uderzeniami i otarciami. Pomaga również rozłożyć energię uderzenia na większą część kasku podczas upadku.

Wewnętrzna wkładka zwykle jest wykonana z pianki EPS (spienionego polistyrenu), materiału, który wygląda jak styropian. Jego celem jest pochłanianie siły uderzenia. W przypadku poważnego upadku, pianka wkładki może ulec ściśnięciu i zniszczeniu. Dlatego zawsze należy potem wymienić kask na nowy.