Zakup nart może okazać się bardzo trudny. Wybór właściwych nart rozpoczyna się na najbardziej podstawowym poziomie, dzięki określeniu ich optymalnej długości. Jednak decyzja ta powinna być podyktowana również poziomem umiejętności, ulubionym stylem jazdy, czy ukształtowaniem terenu, po którym najchętniej szusujemy.

Jak wybrać prawidłowy rozmiar nart?
Prawda jest taka, że nie ma magicznej formuły dla określenia idealnego rozmiaru nart dla każdego narciarza. Czynniki takie jak wzrost i waga zapewniają doskonały punkt wyjścia, ale są też inne kwestie do rozważenia. Poziom naszych umiejętności, rodzaj śniegu, teren i osobiste preferencje to tylko niektóre z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. Ogólna zasada polega na wybraniu długości nart, które sięgają nam między brodę, a czubek głowy. Zaawansowani i doświadczeni narciarze mogą wybrać narty, które są nieco dłuższe, niż ich wysokość. Tak, jak w przypadku odzieży istnieją specjalne tabele rozmiarów, w których podstawowym kryterium dopasowania jest wysokość danej osoby. Warto z nich korzystać, bo znacznie ułatwiają zakup nart. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że różne marki narciarskie nie zawsze mierzą długość w ten sam sposób. Możliwe jest, zatem, że rozmiar nart jednej marki może być nieco dłuższy lub krótszy, niż ten sam rozmiar innej firmy.

Krótsze czy dłuższe? Oto jest pytanie!
W ramach proponowanego zakresu rozmiarów nart można wybrać krótszą lub dłuższą nartę. Krótsza narta będzie łatwiejsza do skrętu, ale nie będzie tak stabilna jak dłuższa narta. Istnieje kilka powodów, dla których warto kupić narty krótsze, sięgające bliżej naszej brody. Poleca się je przede wszystkim początkującym i średnio zaawansowanym narciarzom. Możemy zdecydować się na nie również wtedy, gdy ważymy mniej, niż przeciętne osoby o naszym wzroście. Krótsze narty są dobre dla narciarzy lubiących krótkie i szybkie skręty lub rzadko jeżdżących na nartach.

Na narty dłuższe powinni zdecydować się narciarze jeżdżący szybko i dosyć agresywnie oraz ważący więcej, niż w skazywałby na to ich wzrost. To również dobra opcja dla tych osób, które wybierają jazdę poza szlakami.

Płeć ma znaczenie
Narty zaprojektowane specjalnie dla kobiet są zazwyczaj lżejsze, bardziej miękkie i krótsze. Kobiety zwykle mają niższy środek ciężkości i mniejszą masę ciała, niż mężczyźni tej samej wysokości, a zatem mają mniejszą siłę i wpływ na narty. Narty dla kobiet wymagają mniejszej siły, aby się rozpędzać i skręcać. Producenci osiągają taki efekt przez zastosowanie cieńszych, bardziej miękkich rdzeni i mniej warstw laminowanych w konstrukcji. Ponadto, aby dostosować narty do kobiet, pozycje montażowe są często przesunięte o około centymetr dalej. Podkreślmy jednak, że nie ma powodu, by kobieca narciarz nie mogła dobrze jeździć na nartach męskich i odwrotnie.