Wyprawy trekkingowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Niezbędne są oczywiście specjalne buty i odzież. To podstawa wyposażenia każdego trekkingowca. Jednak przygotowując się do wycieczki, warto wrzucić do plecaka kilka rzeczy, które mogą okazać się niezwykle pomocne. Oto najważniejsze z nich:

Filtr wody
Filtr wody to jedno z najwspanialszych urządzeń, jakie można spakować do plecaka. Po prostu nalewamy wodę do „górnej” części i pozwalamy grawitacji wykonać całą pracę. Bez pompowania, chlorowania lub filtrowania ręcznego. To urządzenie pozostawia czystą, wolną od mikroorganizmów wodę, bez względu na to, z jakiego źródła pochodzi.

Reflektor
Zwykłe latarki mogą być bardzo niewygodne. W naszych dłoniach podczas wyprawy bardzo często znajdują się kije trekkingowe. Trudno w tej sytuacji trzymać jeszcze latarkę. Reflektory są niezwykle wszechstronne i bardzo lekkie. Można je przytwierdzić w dowolnym miejscu, skutecznie oświetlając sobie drogę.

Bandana
Ta prosta chustka robi o wiele więcej, niż tylko odgarnia włosy. Bandany znajdują niezliczone zastosowania. Mogą być wykorzystana, jako myjka czy ręcznik do naczyń. Możemy związać ją, aby utrzymać nacisk na ranę, zanurzyć ją w zimnym strumieniu, aby posłużyła za zimny kompres. Może stać się prowizorycznym portfelem czy torebką na czas wycieczki.

Różne rozmiary torebek zip
Te niezwykle wygodne torebki również służą wielu celom. Trudno nawet wymienić je wszystkie. Oto kilka z nich: przechowywanie przedmiotów, które nie powinny się zamoczyć, pakowanie śmieci (w tym papieru toaletowego i produktów higieny kobiecej), mieszanie lub przechowywanie składników pożywienia i ogólna organizacja małych przedmiotów.

Mapa i kompas
Nawet, jeśli szanse na zagubienie się na dobrze oznakowanym szlaku są niewielkie, to nie warto ryzykować. Należy mieć przy sobie kompas i mapę, aby po prostu czuć się spokojniej i pewniej. W trudnym terenie trzeba być przygotowanym na wszystko.

Wysokiej jakości sprzęt przeciwdeszczowy
Nie ma nic gorszego w trakcie wyprawy, niż konieczność chodzenia w przemoczonych ubraniach lub spania w przemoczonym śpiworze. Odpowiednia kurtka i spodnie przeciwdeszczowe to konieczność. Warto również zainwestować w przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak.

Taśma klejąca
To nie żart! Dobrej jakości taśma klejąca naprawi prawie wszystko np. otwór w kurtce przeciwdeszczowej lub namiocie. Znajdziemy mnóstwo zastosowań dla taśm samoprzylepnych, które nie zajmują w naszym plecaku zbyt wiele miejsca.