Kije trekkingowe są standardowym wyposażeniem dla wielu spacerowiczów, turystów pieszych, turystów górskich i szeroko pojętych wędrowców. Powody są proste: poprawiają stabilność i zapewniają wsparcie na wszystkich rodzajach terenu. Aby jak najlepiej wykorzystać kije trekkingowe, przed ich zakupem należy zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami.

Przed wyborem kijów trekkingowych
Zastanówmy się przede wszystkimi czy potrzebujemy pojedynczego drążka czy podwójnych kijów. Następnie określmy odpowiednią długość. Możemy to zrobić w bardzo łatwy sposób. Kije trekkingowe mają właściwą długość, jeżeli pozwalają na 90-stopniowe zgięcie w łokciu, gdy końcówki drążków dotykają podłoża. Kolejne ważne funkcje do przemyślenia to: regulacja, możliwość składania, amortyzowanie wstrząsów, waga i mechanizmy blokujące (dla regulowanych kijów). To tylko niektóre z cech i opcji, które mogą decydować o naszym wyborze.

O funkcjach kijów trekkingowych słów kilka
W zależności od tego, jak planujemy używać kijów, możemy rozważyć niektóre z funkcji. Pierwszą jest możliwość regulacji. Wiele kijów trekkingowych pozwala na dostosowanie długość, aby zwiększyć stabilność w rozmaitych warunkach. Zakres regulacji bywa różny. Zazwyczaj będziemy chcieli skrócić kije podczas podejść pod górę i wydłużyć je w czasie schodzenia z góry.

W sprzedaży dostępne są również kije nieregulowane. Te kije o stałej długości są lżejsze, niż regulowane, ponieważ posiadają mniejszą ilość części. Są świetne do wędrówek, podczas których potrzebujemy kijów tylko określonej długości.

Składane kije trekkingowe składają się podobnie jak tyczki namiotowe, a nie zapadają się w siebie jak regulowane kije. Składane kije można łatwo spakować, nie zajmują zbyt wiele miejsca, są poręczne i lekkie. Na krótkie wycieczki piesze z pewnością wystarczą.

Niektóre kije wyposażone są w amortyzatory. Specjalne sprężyny wewnętrzne, pochłaniają wstrząsy, gdy np. idziemy po bardzo nierównym terenie. W przypadku większości kijów tę funkcję można wyłączyć, gdy nie jest ona potrzebna. Absorpcja wstrząsów jest przyjemną cechą dla każdego turysty, ale jest szczególnie zalecana, jeśli mamy problemy zdrowotne z biodrami, kolanami czy kostkami albo doznaliśmy urazów stawów.

Ultralekkie kije mają tę zaletę, że posiadają mniejszą wagę, dzięki czemu łatwiej i szybciej możemy się z nimi poruszać. Podczas długiej wędrówki oznacza to mniejsze zmęczenie. Ultralekkie kije są również łatwiejsze do spakowania.