Jeśli masz trochę wolnego czasu, udało Ci się wyrwać na dłuższy urlop albo po prostu jesteś miłośnikiem górskich wędrówek to zanim wyruszysz w podróż powinieneś się do niej wcześniej odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziesz krótki spis niezbędnych przedmiotów, w które powinieneś się zaopatrzyć zanim wyruszysz zdobywać górskie szczyty.

1.    Plecak – to przedmiot, bez którego nie ma sensu wybierać się w góry. Zapomnij o wszelkiego rodzaju torebkach i torebeczkach, które są małe, niewygodne i nieporęczne. Spacerując po górach czeka Cię dużo wspinaczki, a cały Twój dobytek musi zmieścić się w jednym plecaku. Jeśli planujesz jednodniowych wypad w góry plecak może być mniejszy, aby wygodniej Ci się wędrowało, jeśli jednak wyruszasz na kilkudniowy wypad w góry koniecznie kup duży plecak o pojemności ok.80 l, najlepiej ze stelażem.

2.    Mapa – rzecz niezbędna przy każdym wypadzie w góry. Najlepiej zaopatrz się w mapę na której masz oznaczone wszystkie szlaki górskie, aby się nie zgubić i znaleźć drogę powrotną.

3.    Termos lub bidon. W trakcie górskich wędrówek ciepła herbatka z termosu jest niczym wybawienie i cudownie rozgrzewa od środka. Natomiast w upalne dni dobrze mieć przy sobie bidon z wodą, bo nie zawsze znajdziesz w pobliżu jakieś czyste źródełko.

4.    Chusteczki nawilżane – doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz zachować podstawową higienę, ponieważ wędrując po górach przez długi czas nie masz dostępu do wody ani do łazienki.

5.    Namiot – gdy wybierasz się na kilku dniową wycieczkę w góry jest to niezbędny element wyposażenia. Pamięta jednak, że w górach możesz trafić na nierówne podłoże oraz zmieniające się warunki pogodowe, dlatego namiot nie jest rzeczą, na której warto oszczędzać.

6.    Kije trekkingowi – takie kije mogą być pomocne albo mogą przeszkadzać. Przydają się jednak świetnie, gdy mamy do czynienia z błotnistymi i stromymi ścieżkami.

7.    Karimata – jeśli planujemy spać pod namiotem to karimata jest niezbędnym elementem, w który musimy się wyposażyć. Najlepiej, żeby była zwykła, najprostsza i najlżejsza.

8.    Śpiwór – jak jest karimata, to musi być i śpiwór. W lato lepiej kupić cienki śpiwór, natomiast zimą koniecznie zaopatrzyć się należy w gruby, puchowy, ciepły śpiwór.

9.    Multitool – czyli innymi słowy narzędzie wielofunkcyjne, które posiada scyrozoryk, kombinerki, małą piłkę do drewna i kilka innych narzędzi. Jedna z niezbędnych rzeczy, w którą warto się wyposażyć podróżując górach.

10.   Worki na śmieci – bardzo ważna rzecz, ponieważ jeśli chcemy, aby chodzenie po górach wciąż zostało przyjemnością, polegającą na obcowaniu z naturą, nie powinniśmy tej natury zaśmiecać i powinniśmy wszystkie swoje śmieci pakować do worków, które zabieramy ze sobą do domu i wyrzucamy do śmietnika.