Myśląc nad rozpoczęciem swojej przygody ze wspinaczką czy to sportową czy to górską musisz przede wszystkim zapoznać się z pojęciem asekuracji i dowiedzieć się, jak ona działa. Bez tego nie masz co nawet wybierać się na skałki czy na ściankę. Asekuracja to jedna z najważniejszych rzeczy w sporcie, jakim jest wspinaczka.

Czemu asekuracja jest taka ważna? Ze względu na bezpieczeństwo i ochronę Twojego zdrowia i życia. Całe bezpieczeństwo osoby, która się wspina jest niemal w 100% zależne od odpowiedniej asekuracji. Dawniej asekuracja wyglądała trochę inaczej, ponieważ, gdy prowadzącemu, któremu „skończyła się lina” to chwytał ją w dłonie, a następnie pomagał partnerowi dojść do miejsca, w którym on sam się znalazł. Dopiero potem odkryto, że o wiele skuteczniejszą metodą jest po prostu przełożenie liny przez ramię. Z czasem rozpowszechniła się asekuracja wykonywana z biodra oraz poprzez skalny bok. Współcześnie największą popularnością cieszą się specjalny przyrząd asekuracyjne czy też węzły wpięte w karabinek, które działają na zasadzie zwiększonego tarcia, a ona pomaga w porę zatrzymać upadek partnera.

Oprócz tego techniką, z którą warto się zapoznać jest asekuracja z punktu asekuracyjnego, czyli forma asekuracji, gdzie siła, która jest konieczna do wyhamowania upadku partnera przenoszona jest bezpośrednio na stanowisko. Ma to miejsce w przypadku, gdy asekurujemy bezpośrednio ze skalnego boku (lina oplata blok lub występ skalny) czy w wypadku, gdy karabinek z węzłem albo przyrządem asekuracyjnym jest bezpośrednio wpięty w stanowisko. W trakcie asekuracji z punktu widzenia osoby asekurującej znajduje się ona na końcu „łańcucha asekuracyjnego”, dzięki czemu nie odczuwa ona na sobie ciężaru wspinacza, który spada. Dodatkowym atutem tego układu jest, fakt, że asekurujący ma możliwość łatwego uwolnienia się ze stanowiska w sytuacji, gdy zaszłaby potrzeba użycia technika autoratowniczych, czyli np. pomóc partenrowi. Największym minusem asekuracji ze stanowiska jest oddziaływanie dużych sił, które są tworzone przez spadającego wspinacza, na punkty stanowiskowe, które muszą temu sprostać.

Innym rodzajem asekuracji jest asekuracja z ciała, która jest częściej używana. Polega ona na tym, że osoba asekurująca jest przypięta do punktu asekuracyjnego, a linia asekurująca i przyrząd asekuracyjny wpięte są do jej uprzęży. Jednakże siła, która powstała poprzez odpadnięcie partnera jest przenoszona poprzez osobę asekurującą na stanowisko, co bardzo zmniejsza obciążenie punktów stanowiskowych.