Aktywny wypoczynek http://worldclass.pl Porady i wskazówki Thu, 02 Apr 2020 17:04:28 +0000 pl-PL hourly 1 http://wordpress.org/?v=5.4.1 Poradnik dla początkujących wspinaczy http://worldclass.pl/2020/04/02/poradnik-dla-poczatkujacych-wspinaczy/ http://worldclass.pl/2020/04/02/poradnik-dla-poczatkujacych-wspinaczy/#respond Thu, 02 Apr 2020 17:04:28 +0000 http://worldclass.pl/2020/05/15/poradnik-dla-poczatkujacych-wspinaczy/ Myślisz o zaczęciu swojej przygody ze wspinaczką, ale nie wiesz jak to zrobić? Nie masz pojęcia od czego zacząć? No cóż już sam fakt, że zaczynasz myśleć o wspinaczce to dobry początek. Otóż wspinaczka to coś o wiele więcej niż zwykły sport. Dla wielu ludzi wspinaczka to ich wielka pasja, sposób na życie. Wspinaczka, jak i inne sporty to zajęcie dla wszystkich ludzi, niezależnie od płci czy wieku. Zanim zaczniesz się wspinać musisz jednak być świadomy tego, że wspinaczka to ekstremalny sport, który przyprawi Cię o wiele adrenaliny, ale w konsekwencji wypadku może skończyć się kalectwem lub nawet… śmiercią. W związku z tym nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować jakichkolwiek zasad, które dotyczą bezpieczeństwa w trakcie wspinaczki, ponieważ to od nich zależy Twoje życie. Przejdźmy jednak do rzeczy, od czego zacząć? 1.    Przede wszystkim zapisz się do jakiejś pobliskiej sekcji wspinaczkowej i zacznij regularnie chodzić na ściankę wspinaczkową. Jest to najprostszy i najszybszy sposób, aby zacząć się wspinać. Wspólnie ze znajomymi kupcie wstęp na ściankę wspinaczkową, a tam w kilka minut odbędziecie szkolenie z podstawowych technika asekuracji. 2.    Jeśli chcesz przyśpieszyć proces nauki wspinania to możesz zapisać się na sekcję wspinaczkową, na której instruktor wspinania uczy wszystkich podstawowych oraz zaawansowanych technik wspinania. Najczęściej są to grupy 4-8 osobowe, a co za tym idzie macie szanse na poznanie innych pasjonatów tego sportu, z którymi będziecie mogli się dalej wspólnie wspinać. W przypadku, gdy wśród waszych znajomych nie ma wielu chętnych do wspinania się z Wami to zapisanie do takiej sekcji będzie rozwiązaniem problemu. 3.    Kolejnym etapem, który Cię czeka jest zapisanie się na kurs wspinaczkowy. Taki kurs może odbywać się komercyjnie lub koleżeńsko. Zwykle tego rodzaju kursy trwają od 4 do 6 dni i w trakcie takiego kursu poznajesz podstawy operacji sprzętowych oraz wspinania. Jest to dobry i bezpieczny start do wspinania się w skałach. 4.    Gdy zaczniesz wspinać się już po skałach ważne jest, abyś potrafił dostosować skały do swoich umiejętności oraz do panujących warunków. Najlepiej sprawdzić to wcześniej w przewodniku wspinaczkowym, czy na danej trasie będą drogi właściwe do twojego poziomu umiejętności. W przypadku osób początkujących są to drogi o wycenie III, IV i optymalnie V. Ważne jest też, aby skały posiadały właściwą wystawę. W zimę istotne jest aby była ona nasłoneczniona, natomiast latem wspina się o wiele lepiej w cieniu.

Artykuł Poradnik dla początkujących wspinaczy pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>

Myślisz o zaczęciu swojej przygody ze wspinaczką, ale nie wiesz jak to zrobić? Nie masz pojęcia od czego zacząć? No cóż już sam fakt, że zaczynasz myśleć o wspinaczce to dobry początek. Otóż wspinaczka to coś o wiele więcej niż zwykły sport. Dla wielu ludzi wspinaczka to ich wielka pasja, sposób na życie. Wspinaczka, jak i inne sporty to zajęcie dla wszystkich ludzi, niezależnie od płci czy wieku.

Zanim zaczniesz się wspinać musisz jednak być świadomy tego, że wspinaczka to ekstremalny sport, który przyprawi Cię o wiele adrenaliny, ale w konsekwencji wypadku może skończyć się kalectwem lub nawet… śmiercią. W związku z tym nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować jakichkolwiek zasad, które dotyczą bezpieczeństwa w trakcie wspinaczki, ponieważ to od nich zależy Twoje życie. Przejdźmy jednak do rzeczy, od czego zacząć?

1.    Przede wszystkim zapisz się do jakiejś pobliskiej sekcji wspinaczkowej i zacznij regularnie chodzić na ściankę wspinaczkową. Jest to najprostszy i najszybszy sposób, aby zacząć się wspinać. Wspólnie ze znajomymi kupcie wstęp na ściankę wspinaczkową, a tam w kilka minut odbędziecie szkolenie z podstawowych technika asekuracji.

2.    Jeśli chcesz przyśpieszyć proces nauki wspinania to możesz zapisać się na sekcję wspinaczkową, na której instruktor wspinania uczy wszystkich podstawowych oraz zaawansowanych technik wspinania. Najczęściej są to grupy 4-8 osobowe, a co za tym idzie macie szanse na poznanie innych pasjonatów tego sportu, z którymi będziecie mogli się dalej wspólnie wspinać. W przypadku, gdy wśród waszych znajomych nie ma wielu chętnych do wspinania się z Wami to zapisanie do takiej sekcji będzie rozwiązaniem problemu.

3.    Kolejnym etapem, który Cię czeka jest zapisanie się na kurs wspinaczkowy. Taki kurs może odbywać się komercyjnie lub koleżeńsko. Zwykle tego rodzaju kursy trwają od 4 do 6 dni i w trakcie takiego kursu poznajesz podstawy operacji sprzętowych oraz wspinania. Jest to dobry i bezpieczny start do wspinania się w skałach.

4.    Gdy zaczniesz wspinać się już po skałach ważne jest, abyś potrafił dostosować skały do swoich umiejętności oraz do panujących warunków. Najlepiej sprawdzić to wcześniej w przewodniku wspinaczkowym, czy na danej trasie będą drogi właściwe do twojego poziomu umiejętności. W przypadku osób początkujących są to drogi o wycenie III, IV i optymalnie V. Ważne jest też, aby skały posiadały właściwą wystawę. W zimę istotne jest aby była ona nasłoneczniona, natomiast latem wspina się o wiele lepiej w cieniu.

Artykuł Poradnik dla początkujących wspinaczy pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
http://worldclass.pl/2020/04/02/poradnik-dla-poczatkujacych-wspinaczy/feed/ 0
Który namiot będzie najlepszy? http://worldclass.pl/2020/03/24/ktory-namiot-bedzie-najlepszy/ http://worldclass.pl/2020/03/24/ktory-namiot-bedzie-najlepszy/#respond Tue, 24 Mar 2020 00:56:06 +0000 http://worldclass.pl/2020/05/15/ktory-namiot-bedzie-najlepszy/ Jeśli nie jesteś zwolennikiem wakacji w ekskluzywnych hotelach i marzysz o prawdziwej przygodzie to koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w porządny namiot. Jednak kupno namiotu to wbrew pozorom nie łatwa sprawa, obecnie w sklepach jest tak duży wybór, że można stać godzinami przed półkami i zastanawiać się, który namiot wybrać. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym się kierować przy zakupie namiotu.       Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na podłogę. Dawniej, 20-30 lat temu podłogi w namiotach były niemal niezniszczalne, ponieważ zrobione były z mocnych, podgumowych materiałów. Jednak ich największym minusem była ich ogromna waga. Obecnie w namiotach nie ma miejsca na kilkukilogramową podłogę, ponieważ głównym priorytetem twórców jest, aby namioty były przede wszystkim lekkie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na podłoże, na którym rozbijamy swój namiot. W przypadku powierzchni, która może uszkodzić podłogę warto zakupić dodatkowe zabezpieczenie w postaci plandeki pod namiot.       Poza podłogą warto zwrócić uwagę także na stelaż naszego namiotu. Obecnie rurki do namiotów są wykonywane ze stopu aluminium, przez co są bardzo mocne i zachowują konieczną elastyczność. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze istnieje zagrożenie pęknięciem rurek. Jeśli już do niego dochodzi, to zwykle powodowane jest uszkodzeniem mechanicznym lub technologicznym. Aby jednak zapobiec wcześniej temu zjawisko warto kupić tzw. Rurkę reparacyjną do stelażu lub gdy mamy do czynienia ze stelażem z włókna szklanego – zestawy naprawcze. Na koniec należy się zastanowić nad wyborem materiału, z którego wykonany jest namiot, który planujemy kupić. Zwykle o wyboru mamy dwa rodzaje tkanin tropikowych, takich jak poliester i nylon. Generalnie większą popularnością cieszy się poliester, ponieważ materiał ten cechuje niemal zerowa wodochłonność, przez co namiot przez cały czas jest odpowiednio naprężony i nie ma miejsce połączenia mokrego tropiku z naszą chwilową sypialnią. Oprócz tego poliester charakteryzuje wysoka odporność na promienie UV, dzięki czemu taki namiot służy nam przez długi czas. Oprócz tego poliester ma trzy warstwy pokrycia wodoszczelnego PU. Dzięki temu mamy 100% gwarancję, że taśma uszczelniająca szwy połączy się z tropikiem. Jedyną wadą poliestrów jest fakt, że są one wykonane ze słabszego włókna w przeciwieństwie do nylonu. Dlatego też w poliestrze używa się wyższej gramatury tkaniny – ok. 30% po to, aby zachowała ona wyższą wytrzymałość. W związku z tym namioty zrobione z poliestru mogą być odrobinę cięższe od tych nylonowych, ale na pewno również jakościowo lepsze.

Artykuł Który namiot będzie najlepszy? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>

Jeśli nie jesteś zwolennikiem wakacji w ekskluzywnych hotelach i marzysz o prawdziwej przygodzie to koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w porządny namiot. Jednak kupno namiotu to wbrew pozorom nie łatwa sprawa, obecnie w sklepach jest tak duży wybór, że można stać godzinami przed półkami i zastanawiać się, który namiot wybrać. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym się kierować przy zakupie namiotu.

      Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na podłogę. Dawniej, 20-30 lat temu podłogi w namiotach były niemal niezniszczalne, ponieważ zrobione były z mocnych, podgumowych materiałów. Jednak ich największym minusem była ich ogromna waga. Obecnie w namiotach nie ma miejsca na kilkukilogramową podłogę, ponieważ głównym priorytetem twórców jest, aby namioty były przede wszystkim lekkie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na podłoże, na którym rozbijamy swój namiot. W przypadku powierzchni, która może uszkodzić podłogę warto zakupić dodatkowe zabezpieczenie w postaci plandeki pod namiot.

      Poza podłogą warto zwrócić uwagę także na stelaż naszego namiotu. Obecnie rurki do namiotów są wykonywane ze stopu aluminium, przez co są bardzo mocne i zachowują konieczną elastyczność. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze istnieje zagrożenie pęknięciem rurek. Jeśli już do niego dochodzi, to zwykle powodowane jest uszkodzeniem mechanicznym lub technologicznym. Aby jednak zapobiec wcześniej temu zjawisko warto kupić tzw. Rurkę reparacyjną do stelażu lub gdy mamy do czynienia ze stelażem z włókna szklanego – zestawy naprawcze.

Na koniec należy się zastanowić nad wyborem materiału, z którego wykonany jest namiot, który planujemy kupić. Zwykle o wyboru mamy dwa rodzaje tkanin tropikowych, takich jak poliester i nylon. Generalnie większą popularnością cieszy się poliester, ponieważ materiał ten cechuje niemal zerowa wodochłonność, przez co namiot przez cały czas jest odpowiednio naprężony i nie ma miejsce połączenia mokrego tropiku z naszą chwilową sypialnią.

Oprócz tego poliester charakteryzuje wysoka odporność na promienie UV, dzięki czemu taki namiot służy nam przez długi czas. Oprócz tego poliester ma trzy warstwy pokrycia wodoszczelnego PU. Dzięki temu mamy 100% gwarancję, że taśma uszczelniająca szwy połączy się z tropikiem. Jedyną wadą poliestrów jest fakt, że są one wykonane ze słabszego włókna w przeciwieństwie do nylonu. Dlatego też w poliestrze używa się wyższej gramatury tkaniny – ok. 30% po to, aby zachowała ona wyższą wytrzymałość. W związku z tym namioty zrobione z poliestru mogą być odrobinę cięższe od tych nylonowych, ale na pewno również jakościowo lepsze.

Artykuł Który namiot będzie najlepszy? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
http://worldclass.pl/2020/03/24/ktory-namiot-bedzie-najlepszy/feed/ 0
Asekuracja – informacje podstawowe http://worldclass.pl/2020/03/22/asekuracja-informacje-podstawowe/ http://worldclass.pl/2020/03/22/asekuracja-informacje-podstawowe/#respond Sun, 22 Mar 2020 20:52:25 +0000 http://worldclass.pl/2020/05/15/asekuracja-informacje-podstawowe/ Myśląc nad rozpoczęciem swojej przygody ze wspinaczką czy to sportową czy to górską musisz przede wszystkim zapoznać się z pojęciem asekuracji i dowiedzieć się, jak ona działa. Bez tego nie masz co nawet wybierać się na skałki czy na ściankę. Asekuracja to jedna z najważniejszych rzeczy w sporcie, jakim jest wspinaczka. Czemu asekuracja jest taka ważna? Ze względu na bezpieczeństwo i ochronę Twojego zdrowia i życia. Całe bezpieczeństwo osoby, która się wspina jest niemal w 100% zależne od odpowiedniej asekuracji. Dawniej asekuracja wyglądała trochę inaczej, ponieważ, gdy prowadzącemu, któremu „skończyła się lina” to chwytał ją w dłonie, a następnie pomagał partnerowi dojść do miejsca, w którym on sam się znalazł. Dopiero potem odkryto, że o wiele skuteczniejszą metodą jest po prostu przełożenie liny przez ramię. Z czasem rozpowszechniła się asekuracja wykonywana z biodra oraz poprzez skalny bok. Współcześnie największą popularnością cieszą się specjalny przyrząd asekuracyjne czy też węzły wpięte w karabinek, które działają na zasadzie zwiększonego tarcia, a ona pomaga w porę zatrzymać upadek partnera. Oprócz tego techniką, z którą warto się zapoznać jest asekuracja z punktu asekuracyjnego, czyli forma asekuracji, gdzie siła, która jest konieczna do wyhamowania upadku partnera przenoszona jest bezpośrednio na stanowisko. Ma to miejsce w przypadku, gdy asekurujemy bezpośrednio ze skalnego boku (lina oplata blok lub występ skalny) czy w wypadku, gdy karabinek z węzłem albo przyrządem asekuracyjnym jest bezpośrednio wpięty w stanowisko. W trakcie asekuracji z punktu widzenia osoby asekurującej znajduje się ona na końcu „łańcucha asekuracyjnego”, dzięki czemu nie odczuwa ona na sobie ciężaru wspinacza, który spada. Dodatkowym atutem tego układu jest, fakt, że asekurujący ma możliwość łatwego uwolnienia się ze stanowiska w sytuacji, gdy zaszłaby potrzeba użycia technika autoratowniczych, czyli np. pomóc partenrowi. Największym minusem asekuracji ze stanowiska jest oddziaływanie dużych sił, które są tworzone przez spadającego wspinacza, na punkty stanowiskowe, które muszą temu sprostać. Innym rodzajem asekuracji jest asekuracja z ciała, która jest częściej używana. Polega ona na tym, że osoba asekurująca jest przypięta do punktu asekuracyjnego, a linia asekurująca i przyrząd asekuracyjny wpięte są do jej uprzęży. Jednakże siła, która powstała poprzez odpadnięcie partnera jest przenoszona poprzez osobę asekurującą na stanowisko, co bardzo zmniejsza obciążenie punktów stanowiskowych.

Artykuł Asekuracja – informacje podstawowe pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>

Myśląc nad rozpoczęciem swojej przygody ze wspinaczką czy to sportową czy to górską musisz przede wszystkim zapoznać się z pojęciem asekuracji i dowiedzieć się, jak ona działa. Bez tego nie masz co nawet wybierać się na skałki czy na ściankę. Asekuracja to jedna z najważniejszych rzeczy w sporcie, jakim jest wspinaczka.

Czemu asekuracja jest taka ważna? Ze względu na bezpieczeństwo i ochronę Twojego zdrowia i życia. Całe bezpieczeństwo osoby, która się wspina jest niemal w 100% zależne od odpowiedniej asekuracji. Dawniej asekuracja wyglądała trochę inaczej, ponieważ, gdy prowadzącemu, któremu „skończyła się lina” to chwytał ją w dłonie, a następnie pomagał partnerowi dojść do miejsca, w którym on sam się znalazł. Dopiero potem odkryto, że o wiele skuteczniejszą metodą jest po prostu przełożenie liny przez ramię. Z czasem rozpowszechniła się asekuracja wykonywana z biodra oraz poprzez skalny bok. Współcześnie największą popularnością cieszą się specjalny przyrząd asekuracyjne czy też węzły wpięte w karabinek, które działają na zasadzie zwiększonego tarcia, a ona pomaga w porę zatrzymać upadek partnera.

Oprócz tego techniką, z którą warto się zapoznać jest asekuracja z punktu asekuracyjnego, czyli forma asekuracji, gdzie siła, która jest konieczna do wyhamowania upadku partnera przenoszona jest bezpośrednio na stanowisko. Ma to miejsce w przypadku, gdy asekurujemy bezpośrednio ze skalnego boku (lina oplata blok lub występ skalny) czy w wypadku, gdy karabinek z węzłem albo przyrządem asekuracyjnym jest bezpośrednio wpięty w stanowisko. W trakcie asekuracji z punktu widzenia osoby asekurującej znajduje się ona na końcu „łańcucha asekuracyjnego”, dzięki czemu nie odczuwa ona na sobie ciężaru wspinacza, który spada. Dodatkowym atutem tego układu jest, fakt, że asekurujący ma możliwość łatwego uwolnienia się ze stanowiska w sytuacji, gdy zaszłaby potrzeba użycia technika autoratowniczych, czyli np. pomóc partenrowi. Największym minusem asekuracji ze stanowiska jest oddziaływanie dużych sił, które są tworzone przez spadającego wspinacza, na punkty stanowiskowe, które muszą temu sprostać.

Innym rodzajem asekuracji jest asekuracja z ciała, która jest częściej używana. Polega ona na tym, że osoba asekurująca jest przypięta do punktu asekuracyjnego, a linia asekurująca i przyrząd asekuracyjny wpięte są do jej uprzęży. Jednakże siła, która powstała poprzez odpadnięcie partnera jest przenoszona poprzez osobę asekurującą na stanowisko, co bardzo zmniejsza obciążenie punktów stanowiskowych.

Artykuł Asekuracja – informacje podstawowe pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
http://worldclass.pl/2020/03/22/asekuracja-informacje-podstawowe/feed/ 0
Które buty narciarskie będą najlepsze? http://worldclass.pl/2020/02/10/ktore-buty-narciarskie-beda-najlepsze/ http://worldclass.pl/2020/02/10/ktore-buty-narciarskie-beda-najlepsze/#respond Mon, 10 Feb 2020 05:02:42 +0000 http://worldclass.pl/2020/05/15/ktore-buty-narciarskie-beda-najlepsze/ Współcześnie panuje pogląd, że to narty są najważniejszym sprzętem, który przyczynia się do efektownej jazdy. Jest to jednak twierdzenie zdecydowanie błędne. Często okazuje się, że większe znaczenie mają dobrze dobrane buty narciarskie. Ponieważ to właśnie buty narciarskie mają za zadanie dokładnie przekazać naszą siłę do nart, a ona następnie na krawędzie. Generalnie przyjmuje się, że dobry narciarz z dobrymi butami (idealnie dopasowanymi), który jest zaopatrzony w nieciekawe narty potrafi zdziałać o wiele więcej niż sytuacja byłaby odwrotna. Posługując się metaforą samochodową, czy sportowe auto z luzami na kierownicy lub na kołach jest w stanie szybko i sprawnie jeździć? Problem, który dotyczy początkujących narciarzy polega na tym, że zwykle nie chcą oni od razu kupować nowego sprzętu. Oczywiście jest to w pewnym sensie zrozumiałe, bo może się okazać, że nie jest to  sport dla tej osoby, ale w takim razie po co zaczyna go uprawiać? Poza tym w takim przypadkach z pomocą przychodzi możliwość kupna używanego sprzętu – pod warunkiem, że osoba sprzedająca ma jakiekolwiek pojęcie o narciarstwie oraz będzie umiała dopasować nartę. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku butów narciarskich to gdy są one używane to zazwyczaj oznacza, że są także zdeformowane oraz rozbite. A co za tym idzie prawdopodobnie są one bardzo niewygodne i bardzo szybko zniechęca początkującego narciarza do nauki jazdy. Źle dopasowane buty sprawią, że narty nie będą go słuchać, tak jak powinny, a co za tym idzie, jeśli będzie się czegoś uczył – będzie to robił błędnie. Aby dobrze dopasować buty narciarskie muszą one być przede wszystkim „pasowne”. Co to oznacza? A to, że nie ma sensu kupować większych butów lub „na skarpetę”. W każdych butach, a w szczególności tych większych o jeden rozmiar będą pojawiać się luzy, które przyczynią się do gorszego prowadzenia nart. Mało tego, często wielu sportowców kupuje nawet za małe buty narciarskie, po to, aby noga wypełniła całe wnętrze obuwia. Gdy zaczynamy mierzyć obuwie narciarskie musimy pamiętać, aby mierzyć je z zapiętymi wszystkimi klamrami oraz rzepą. Gdy but ma możliwość „przełączenia” trybu chodzenia/jazdy dobrze jest włączyć tryb jazdy. Następnie należy oprzeć się na butach, przyjąć postawę narciarską, nachylić się do przodu, tak, aby swój ciężar ciała przerzucić na opierający się piszczel w bucie. Nasza stopa powinna od razu cofnąć do tyłu w bucie. I to jest właśnie pozycja, w której możemy stwierdzić, że przymierzany przez nas but jest „pasowny”( nie powinniśmy czuć żadnego luzu oraz uczucia opatulenia czy też ściśnięcia). Prawdopodobnie w momencie wyprostowania się możemy doznać wrażenia że buty są za małe, ponieważ dobijemy dużym palcem do przodu. Jednak nie powinniśmy się tym przejmować, ponieważ najważniejsze jest uczucie jak noga leży w pozycji jeżdżącej – wtedy, gdy nie jesteśmy wyprostowani.

Artykuł Które buty narciarskie będą najlepsze? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>

Współcześnie panuje pogląd, że to narty są najważniejszym sprzętem, który przyczynia się do efektownej jazdy. Jest to jednak twierdzenie zdecydowanie błędne. Często okazuje się, że większe znaczenie mają dobrze dobrane buty narciarskie. Ponieważ to właśnie buty narciarskie mają za zadanie dokładnie przekazać naszą siłę do nart, a ona następnie na krawędzie. Generalnie przyjmuje się, że dobry narciarz z dobrymi butami (idealnie dopasowanymi), który jest zaopatrzony w nieciekawe narty potrafi zdziałać o wiele więcej niż sytuacja byłaby odwrotna. Posługując się metaforą samochodową, czy sportowe auto z luzami na kierownicy lub na kołach jest w stanie szybko i sprawnie jeździć?

Problem, który dotyczy początkujących narciarzy polega na tym, że zwykle nie chcą oni od razu kupować nowego sprzętu. Oczywiście jest to w pewnym sensie zrozumiałe, bo może się okazać, że nie jest to  sport dla tej osoby, ale w takim razie po co zaczyna go uprawiać? Poza tym w takim przypadkach z pomocą przychodzi możliwość kupna używanego sprzętu – pod warunkiem, że osoba sprzedająca ma jakiekolwiek pojęcie o narciarstwie oraz będzie umiała dopasować nartę. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku butów narciarskich to gdy są one używane to zazwyczaj oznacza, że są także zdeformowane oraz rozbite. A co za tym idzie prawdopodobnie są one bardzo niewygodne i bardzo szybko zniechęca początkującego narciarza do nauki jazdy. Źle dopasowane buty sprawią, że narty nie będą go słuchać, tak jak powinny, a co za tym idzie, jeśli będzie się czegoś uczył – będzie to robił błędnie.

Aby dobrze dopasować buty narciarskie muszą one być przede wszystkim „pasowne”. Co to oznacza? A to, że nie ma sensu kupować większych butów lub „na skarpetę”. W każdych butach, a w szczególności tych większych o jeden rozmiar będą pojawiać się luzy, które przyczynią się do gorszego prowadzenia nart. Mało tego, często wielu sportowców kupuje nawet za małe buty narciarskie, po to, aby noga wypełniła całe wnętrze obuwia.

Gdy zaczynamy mierzyć obuwie narciarskie musimy pamiętać, aby mierzyć je z zapiętymi wszystkimi klamrami oraz rzepą. Gdy but ma możliwość „przełączenia” trybu chodzenia/jazdy dobrze jest włączyć tryb jazdy. Następnie należy oprzeć się na butach, przyjąć postawę narciarską, nachylić się do przodu, tak, aby swój ciężar ciała przerzucić na opierający się piszczel w bucie. Nasza stopa powinna od razu cofnąć do tyłu w bucie. I to jest właśnie pozycja, w której możemy stwierdzić, że przymierzany przez nas but jest „pasowny”( nie powinniśmy czuć żadnego luzu oraz uczucia opatulenia czy też ściśnięcia). Prawdopodobnie w momencie wyprostowania się możemy doznać wrażenia że buty są za małe, ponieważ dobijemy dużym palcem do przodu. Jednak nie powinniśmy się tym przejmować, ponieważ najważniejsze jest uczucie jak noga leży w pozycji jeżdżącej – wtedy, gdy nie jesteśmy wyprostowani.

Artykuł Które buty narciarskie będą najlepsze? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
http://worldclass.pl/2020/02/10/ktore-buty-narciarskie-beda-najlepsze/feed/ 0
Niezbędne akcesoria do trekkingu http://worldclass.pl/2020/01/09/niezbedne-akcesoria-do-trekkingu/ http://worldclass.pl/2020/01/09/niezbedne-akcesoria-do-trekkingu/#respond Wed, 08 Jan 2020 23:50:43 +0000 http://worldclass.pl/2020/05/15/niezbedne-akcesoria-do-trekkingu/ Wyprawy trekkingowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Niezbędne są oczywiście specjalne buty i odzież. To podstawa wyposażenia każdego trekkingowca. Jednak przygotowując się do wycieczki, warto wrzucić do plecaka kilka rzeczy, które mogą okazać się niezwykle pomocne. Oto najważniejsze z nich: Filtr wody Filtr wody to jedno z najwspanialszych urządzeń, jakie można spakować do plecaka. Po prostu nalewamy wodę do „górnej” części i pozwalamy grawitacji wykonać całą pracę. Bez pompowania, chlorowania lub filtrowania ręcznego. To urządzenie pozostawia czystą, wolną od mikroorganizmów wodę, bez względu na to, z jakiego źródła pochodzi. Reflektor Zwykłe latarki mogą być bardzo niewygodne. W naszych dłoniach podczas wyprawy bardzo często znajdują się kije trekkingowe. Trudno w tej sytuacji trzymać jeszcze latarkę. Reflektory są niezwykle wszechstronne i bardzo lekkie. Można je przytwierdzić w dowolnym miejscu, skutecznie oświetlając sobie drogę. Bandana Ta prosta chustka robi o wiele więcej, niż tylko odgarnia włosy. Bandany znajdują niezliczone zastosowania. Mogą być wykorzystana, jako myjka czy ręcznik do naczyń. Możemy związać ją, aby utrzymać nacisk na ranę, zanurzyć ją w zimnym strumieniu, aby posłużyła za zimny kompres. Może stać się prowizorycznym portfelem czy torebką na czas wycieczki. Różne rozmiary torebek zip Te niezwykle wygodne torebki również służą wielu celom. Trudno nawet wymienić je wszystkie. Oto kilka z nich: przechowywanie przedmiotów, które nie powinny się zamoczyć, pakowanie śmieci (w tym papieru toaletowego i produktów higieny kobiecej), mieszanie lub przechowywanie składników pożywienia i ogólna organizacja małych przedmiotów. Mapa i kompas Nawet, jeśli szanse na zagubienie się na dobrze oznakowanym szlaku są niewielkie, to nie warto ryzykować. Należy mieć przy sobie kompas i mapę, aby po prostu czuć się spokojniej i pewniej. W trudnym terenie trzeba być przygotowanym na wszystko. Wysokiej jakości sprzęt przeciwdeszczowy Nie ma nic gorszego w trakcie wyprawy, niż konieczność chodzenia w przemoczonych ubraniach lub spania w przemoczonym śpiworze. Odpowiednia kurtka i spodnie przeciwdeszczowe to konieczność. Warto również zainwestować w przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak. Taśma klejąca To nie żart! Dobrej jakości taśma klejąca naprawi prawie wszystko np. otwór w kurtce przeciwdeszczowej lub namiocie. Znajdziemy mnóstwo zastosowań dla taśm samoprzylepnych, które nie zajmują w naszym plecaku zbyt wiele miejsca.

Artykuł Niezbędne akcesoria do trekkingu pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Wyprawy trekkingowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Niezbędne są oczywiście specjalne buty i odzież. To podstawa wyposażenia każdego trekkingowca. Jednak przygotowując się do wycieczki, warto wrzucić do plecaka kilka rzeczy, które mogą okazać się niezwykle pomocne. Oto najważniejsze z nich:

Filtr wody
Filtr wody to jedno z najwspanialszych urządzeń, jakie można spakować do plecaka. Po prostu nalewamy wodę do „górnej” części i pozwalamy grawitacji wykonać całą pracę. Bez pompowania, chlorowania lub filtrowania ręcznego. To urządzenie pozostawia czystą, wolną od mikroorganizmów wodę, bez względu na to, z jakiego źródła pochodzi.

Reflektor
Zwykłe latarki mogą być bardzo niewygodne. W naszych dłoniach podczas wyprawy bardzo często znajdują się kije trekkingowe. Trudno w tej sytuacji trzymać jeszcze latarkę. Reflektory są niezwykle wszechstronne i bardzo lekkie. Można je przytwierdzić w dowolnym miejscu, skutecznie oświetlając sobie drogę.

Bandana
Ta prosta chustka robi o wiele więcej, niż tylko odgarnia włosy. Bandany znajdują niezliczone zastosowania. Mogą być wykorzystana, jako myjka czy ręcznik do naczyń. Możemy związać ją, aby utrzymać nacisk na ranę, zanurzyć ją w zimnym strumieniu, aby posłużyła za zimny kompres. Może stać się prowizorycznym portfelem czy torebką na czas wycieczki.

Różne rozmiary torebek zip
Te niezwykle wygodne torebki również służą wielu celom. Trudno nawet wymienić je wszystkie. Oto kilka z nich: przechowywanie przedmiotów, które nie powinny się zamoczyć, pakowanie śmieci (w tym papieru toaletowego i produktów higieny kobiecej), mieszanie lub przechowywanie składników pożywienia i ogólna organizacja małych przedmiotów.

Mapa i kompas
Nawet, jeśli szanse na zagubienie się na dobrze oznakowanym szlaku są niewielkie, to nie warto ryzykować. Należy mieć przy sobie kompas i mapę, aby po prostu czuć się spokojniej i pewniej. W trudnym terenie trzeba być przygotowanym na wszystko.

Wysokiej jakości sprzęt przeciwdeszczowy
Nie ma nic gorszego w trakcie wyprawy, niż konieczność chodzenia w przemoczonych ubraniach lub spania w przemoczonym śpiworze. Odpowiednia kurtka i spodnie przeciwdeszczowe to konieczność. Warto również zainwestować w przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak.

Taśma klejąca
To nie żart! Dobrej jakości taśma klejąca naprawi prawie wszystko np. otwór w kurtce przeciwdeszczowej lub namiocie. Znajdziemy mnóstwo zastosowań dla taśm samoprzylepnych, które nie zajmują w naszym plecaku zbyt wiele miejsca.

Artykuł Niezbędne akcesoria do trekkingu pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
http://worldclass.pl/2020/01/09/niezbedne-akcesoria-do-trekkingu/feed/ 0
Kije trekkingowe – kilka porad przed wyborem http://worldclass.pl/2019/12/09/kije-trekkingowe-kilka-porad-przed-wyborem/ http://worldclass.pl/2019/12/09/kije-trekkingowe-kilka-porad-przed-wyborem/#respond Mon, 09 Dec 2019 12:30:59 +0000 http://worldclass.pl/2020/05/15/kije-trekkingowe-kilka-porad-przed-wyborem/ Kije trekkingowe są standardowym wyposażeniem dla wielu spacerowiczów, turystów pieszych, turystów górskich i szeroko pojętych wędrowców. Powody są proste: poprawiają stabilność i zapewniają wsparcie na wszystkich rodzajach terenu. Aby jak najlepiej wykorzystać kije trekkingowe, przed ich zakupem należy zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami. Przed wyborem kijów trekkingowych Zastanówmy się przede wszystkimi czy potrzebujemy pojedynczego drążka czy podwójnych kijów. Następnie określmy odpowiednią długość. Możemy to zrobić w bardzo łatwy sposób. Kije trekkingowe mają właściwą długość, jeżeli pozwalają na 90-stopniowe zgięcie w łokciu, gdy końcówki drążków dotykają podłoża. Kolejne ważne funkcje do przemyślenia to: regulacja, możliwość składania, amortyzowanie wstrząsów, waga i mechanizmy blokujące (dla regulowanych kijów). To tylko niektóre z cech i opcji, które mogą decydować o naszym wyborze. O funkcjach kijów trekkingowych słów kilka W zależności od tego, jak planujemy używać kijów, możemy rozważyć niektóre z funkcji. Pierwszą jest możliwość regulacji. Wiele kijów trekkingowych pozwala na dostosowanie długość, aby zwiększyć stabilność w rozmaitych warunkach. Zakres regulacji bywa różny. Zazwyczaj będziemy chcieli skrócić kije podczas podejść pod górę i wydłużyć je w czasie schodzenia z góry. W sprzedaży dostępne są również kije nieregulowane. Te kije o stałej długości są lżejsze, niż regulowane, ponieważ posiadają mniejszą ilość części. Są świetne do wędrówek, podczas których potrzebujemy kijów tylko określonej długości. Składane kije trekkingowe składają się podobnie jak tyczki namiotowe, a nie zapadają się w siebie jak regulowane kije. Składane kije można łatwo spakować, nie zajmują zbyt wiele miejsca, są poręczne i lekkie. Na krótkie wycieczki piesze z pewnością wystarczą. Niektóre kije wyposażone są w amortyzatory. Specjalne sprężyny wewnętrzne, pochłaniają wstrząsy, gdy np. idziemy po bardzo nierównym terenie. W przypadku większości kijów tę funkcję można wyłączyć, gdy nie jest ona potrzebna. Absorpcja wstrząsów jest przyjemną cechą dla każdego turysty, ale jest szczególnie zalecana, jeśli mamy problemy zdrowotne z biodrami, kolanami czy kostkami albo doznaliśmy urazów stawów. Ultralekkie kije mają tę zaletę, że posiadają mniejszą wagę, dzięki czemu łatwiej i szybciej możemy się z nimi poruszać. Podczas długiej wędrówki oznacza to mniejsze zmęczenie. Ultralekkie kije są również łatwiejsze do spakowania.

Artykuł Kije trekkingowe – kilka porad przed wyborem pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Kije trekkingowe są standardowym wyposażeniem dla wielu spacerowiczów, turystów pieszych, turystów górskich i szeroko pojętych wędrowców. Powody są proste: poprawiają stabilność i zapewniają wsparcie na wszystkich rodzajach terenu. Aby jak najlepiej wykorzystać kije trekkingowe, przed ich zakupem należy zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami.

Przed wyborem kijów trekkingowych
Zastanówmy się przede wszystkimi czy potrzebujemy pojedynczego drążka czy podwójnych kijów. Następnie określmy odpowiednią długość. Możemy to zrobić w bardzo łatwy sposób. Kije trekkingowe mają właściwą długość, jeżeli pozwalają na 90-stopniowe zgięcie w łokciu, gdy końcówki drążków dotykają podłoża. Kolejne ważne funkcje do przemyślenia to: regulacja, możliwość składania, amortyzowanie wstrząsów, waga i mechanizmy blokujące (dla regulowanych kijów). To tylko niektóre z cech i opcji, które mogą decydować o naszym wyborze.

O funkcjach kijów trekkingowych słów kilka
W zależności od tego, jak planujemy używać kijów, możemy rozważyć niektóre z funkcji. Pierwszą jest możliwość regulacji. Wiele kijów trekkingowych pozwala na dostosowanie długość, aby zwiększyć stabilność w rozmaitych warunkach. Zakres regulacji bywa różny. Zazwyczaj będziemy chcieli skrócić kije podczas podejść pod górę i wydłużyć je w czasie schodzenia z góry.

W sprzedaży dostępne są również kije nieregulowane. Te kije o stałej długości są lżejsze, niż regulowane, ponieważ posiadają mniejszą ilość części. Są świetne do wędrówek, podczas których potrzebujemy kijów tylko określonej długości.

Składane kije trekkingowe składają się podobnie jak tyczki namiotowe, a nie zapadają się w siebie jak regulowane kije. Składane kije można łatwo spakować, nie zajmują zbyt wiele miejsca, są poręczne i lekkie. Na krótkie wycieczki piesze z pewnością wystarczą.

Niektóre kije wyposażone są w amortyzatory. Specjalne sprężyny wewnętrzne, pochłaniają wstrząsy, gdy np. idziemy po bardzo nierównym terenie. W przypadku większości kijów tę funkcję można wyłączyć, gdy nie jest ona potrzebna. Absorpcja wstrząsów jest przyjemną cechą dla każdego turysty, ale jest szczególnie zalecana, jeśli mamy problemy zdrowotne z biodrami, kolanami czy kostkami albo doznaliśmy urazów stawów.

Ultralekkie kije mają tę zaletę, że posiadają mniejszą wagę, dzięki czemu łatwiej i szybciej możemy się z nimi poruszać. Podczas długiej wędrówki oznacza to mniejsze zmęczenie. Ultralekkie kije są również łatwiejsze do spakowania.

Artykuł Kije trekkingowe – kilka porad przed wyborem pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
http://worldclass.pl/2019/12/09/kije-trekkingowe-kilka-porad-przed-wyborem/feed/ 0
W jakie polskie góry wybrać się na wakacje? http://worldclass.pl/2019/12/08/w-jakie-polskie-gory-wybrac-sie-na-wakacje/ http://worldclass.pl/2019/12/08/w-jakie-polskie-gory-wybrac-sie-na-wakacje/#respond Sat, 07 Dec 2019 23:02:32 +0000 http://worldclass.pl/2020/05/15/w-jakie-polskie-gory-wybrac-sie-na-wakacje/ Wypad w góry to coraz bardziej znany i lubiany sposób na spędzenie wakacji nie tylko zimą, ale również i latem. W naszym kraju mamy o tyle wygodniej i łatwiej, że mamy mnóstwo własnych, pięknych gór i nie musimy zapuszczać się aż za granicę, aby wędrować górskimi szlakami czy podziwiać zapierające dech w piersi widoki ze szczytu góry. Niemalże cały południowy kraniec naszej ojczyzny pokrywają majestatyczne i piękne pasma górskie, które przyciągają do siebie turystów przez cały rok. Góry Świętokrzyskie To jedne z najniższych gór, więc warto właśnie od nich zacząć swoją przygodę z wędrówkami po górskich szlakach. Wybierając się w podróż w Góry Świętokrzyskie możemy całymi dniami spacerować łagodnymi górskimi wzniesieniami, które znajdują się w południowo-wschodniej części kraju, położonymi na wyżynie kieleckiej. Koniecznie należy udać się wtedy do dwóch, głównych ośrodków turystycznych, jakimi są: Święta Katarzyna oraz Nowa Słupia. Te tereny posiadają tak dużo walorów turystycznych, że mamy tam doskonałe warunki do uprawiania aktywnej turystyki. Miejsca, które należy koniecznie zwiedzić to Święty Krzyż, Dąb Bartek oraz Jaskinia Raj. Jeśli nie zobaczymy tych przecudnych miejsc, to tak jakbyśmy wcale nie byli w Górach Świętokrzyskich. Bieszczady Kolejne, po Górach Świętokrzyskich warte zwiedzenia są Bieszczady. Jest to idealne miejsce, dla osób, które lubią mniejszy ruch turystyczny, ciszę oraz kontakt z dziką przyrodą. Nasze Bieszczady to najbardziej wysunięty południowo-wschodni obszar Polski. Cechuje je szeroko rozłożyste połoniny, a pierwotne lasy bukowe, które udało się tutaj zachować są rajem dla dzikich zwierząt. W trakcie zimy dużą popularnością cieszy się jazda na nartach, natomiast latem kuszą wędrówki po połoninach, ciekawe trasy rowerowe, wyprawy żeglarskie po tutejszych jeziorach oraz wyprawy konne. Będąc w Bieszczadach koniecznie trzeba zwiedzić takie miejscowości jak Solina, Polańczyk oraz Myczkowce. Bieszczady to doskonałe miejsce, aby w ciszy i spokoju podziwiać piękno natury. Tatry Na koniec należy wspomnieć o najwyższych, najpopularniejszych polskich górach, jakimi są Tatry. Tatry to raj zarówno dla miłośników ekstremalnych wypraw górskich, jak i dla zwolenników spokojnych spacerów po małych dolinach. Jedynym minusem w trakcie sezonu jest bardzo duża ilość turystów, ale jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnym wspinaniem po górach to może być spokojny, ponieważ im trudniejsze i wyższe szlaki przemierzamy, tym mniej turystów spotkamy na swojej drodze. Miejsca, które należy koniecznie zobaczyć to Morskie Oko, Giewont oraz Kasprowy Wierch.   

Artykuł W jakie polskie góry wybrać się na wakacje? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>

Wypad w góry to coraz bardziej znany i lubiany sposób na spędzenie wakacji nie tylko zimą, ale również i latem. W naszym kraju mamy o tyle wygodniej i łatwiej, że mamy mnóstwo własnych, pięknych gór i nie musimy zapuszczać się aż za granicę, aby wędrować górskimi szlakami czy podziwiać zapierające dech w piersi widoki ze szczytu góry. Niemalże cały południowy kraniec naszej ojczyzny pokrywają majestatyczne i piękne pasma górskie, które przyciągają do siebie turystów przez cały rok.

Góry Świętokrzyskie

To jedne z najniższych gór, więc warto właśnie od nich zacząć swoją przygodę z wędrówkami po górskich szlakach. Wybierając się w podróż w Góry Świętokrzyskie możemy całymi dniami spacerować łagodnymi górskimi wzniesieniami, które znajdują się w południowo-wschodniej części kraju, położonymi na wyżynie kieleckiej. Koniecznie należy udać się wtedy do dwóch, głównych ośrodków turystycznych, jakimi są: Święta Katarzyna oraz Nowa Słupia. Te tereny posiadają tak dużo walorów turystycznych, że mamy tam doskonałe warunki do uprawiania aktywnej turystyki. Miejsca, które należy koniecznie zwiedzić to Święty Krzyż, Dąb Bartek oraz Jaskinia Raj. Jeśli nie zobaczymy tych przecudnych miejsc, to tak jakbyśmy wcale nie byli w Górach Świętokrzyskich.

Bieszczady

Kolejne, po Górach Świętokrzyskich warte zwiedzenia są Bieszczady. Jest to idealne miejsce, dla osób, które lubią mniejszy ruch turystyczny, ciszę oraz kontakt z dziką przyrodą. Nasze Bieszczady to najbardziej wysunięty południowo-wschodni obszar Polski. Cechuje je szeroko rozłożyste połoniny, a pierwotne lasy bukowe, które udało się tutaj zachować są rajem dla dzikich zwierząt. W trakcie zimy dużą popularnością cieszy się jazda na nartach, natomiast latem kuszą wędrówki po połoninach, ciekawe trasy rowerowe, wyprawy żeglarskie po tutejszych jeziorach oraz wyprawy konne. Będąc w Bieszczadach koniecznie trzeba zwiedzić takie miejscowości jak Solina, Polańczyk oraz Myczkowce. Bieszczady to doskonałe miejsce, aby w ciszy i spokoju podziwiać piękno natury.

Tatry

Na koniec należy wspomnieć o najwyższych, najpopularniejszych polskich górach, jakimi są Tatry. Tatry to raj zarówno dla miłośników ekstremalnych wypraw górskich, jak i dla zwolenników spokojnych spacerów po małych dolinach. Jedynym minusem w trakcie sezonu jest bardzo duża ilość turystów, ale jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnym wspinaniem po górach to może być spokojny, ponieważ im trudniejsze i wyższe szlaki przemierzamy, tym mniej turystów spotkamy na swojej drodze. Miejsca, które należy koniecznie zobaczyć to Morskie Oko, Giewont oraz Kasprowy Wierch. 

 

Artykuł W jakie polskie góry wybrać się na wakacje? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
http://worldclass.pl/2019/12/08/w-jakie-polskie-gory-wybrac-sie-na-wakacje/feed/ 0
Gogle i kaski narciarskie – jak wybrać te najlepsze? http://worldclass.pl/2019/09/08/gogle-i-kaski-narciarskie-jak-wybrac-te-najlepsze/ http://worldclass.pl/2019/09/08/gogle-i-kaski-narciarskie-jak-wybrac-te-najlepsze/#respond Sun, 08 Sep 2019 04:15:47 +0000 http://worldclass.pl/2020/05/15/gogle-i-kaski-narciarskie-jak-wybrac-te-najlepsze/ Jazda na nartach to sport, którego nie można uprawiać bez odpowiedniego wyposażenia. Jednym z ważnych elementów ekwipunku narciarza są gogle i kask narciarski. Na dużych wysokościach powietrze jest cieńsze i filtruje mniej promieni ultrafioletowych (UV). Odbicie słońca na śniegu jest jaśniejsze i bardziej intensywne. Wiatr może spowodować łzawienie oczy i zatrzeć pole widzenia. Gogle narciarskie mogą pomóc chronić oczy przed niebezpieczeństwami w górach, czyniąc wycieczkę dużo przyjemniejszą. Równie ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa jest kask narciarski, który chroni naszą głowę podczas upadków. Ma jeszcze jedną ważną funkcję. Zapobiega utracie ciepła, a jak powszechnie wiadomo przez głowę ucieka go najwięcej. Na co zwrócić uwagę wybierając gogle narciarskie? Kiedy ciepłe powietrze naszego ciała zderza się z zimnym powietrzem panującym na zewnątrz, może się skraplać. Producenci gogli używają różnych metod, aby uniknąć efektu zamglenia. Dwuwarstwowe soczewki można znaleźć praktycznie we wszystkich goglach, ponieważ nie zachodzą mgłą tak szybko, jak soczewki jednowarstwowe. Prawidłowo uszczelnione, tworzą barierę termiczną, która jest bardziej odporna na parowanie. Powłoki przeciwmgielne są zintegrowane z praktycznie wszystkimi obiektywami gogli, aby zapobiegać parowaniu. Google posiadają także otwory wentylacyjne, pomagające kontrolować zamglenie. Szersze otwory wentylacyjne generalnie zapewniają lepszy przepływ powietrza, niż mniejsze otwory. Jednak nasza twarz może bardziej marznąć, szczególnie w ekstremalnych klimatach. Wysokiej klasy, nowoczesne gogle posiadają nawet małe, zasilane bateryjnie wentylatory, które pomagają rozproszyć wilgoć. Rola kasku narciarskiego Podobnie jak buty do biegania różnią się od butów turystycznych, kaski narciarskie różnią się od kasków rowerowych lub deskorolkowych. Mają specyficzne cechy, takie jak pokrycia ucha, wkładki pochłaniające wilgoć i materiały wrażliwe na temperaturę. Zewnętrzna warstwa kasku jest sztywną powierzchnią (zazwyczaj z ABS), która może chronić głowę przed ostrymi przedmiotami, uderzeniami i otarciami. Pomaga również rozłożyć energię uderzenia na większą część kasku podczas upadku. Wewnętrzna wkładka zwykle jest wykonana z pianki EPS (spienionego polistyrenu), materiału, który wygląda jak styropian. Jego celem jest pochłanianie siły uderzenia. W przypadku poważnego upadku, pianka wkładki może ulec ściśnięciu i zniszczeniu. Dlatego zawsze należy potem wymienić kask na nowy.

Artykuł Gogle i kaski narciarskie – jak wybrać te najlepsze? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
Jazda na nartach to sport, którego nie można uprawiać bez odpowiedniego wyposażenia. Jednym z ważnych elementów ekwipunku narciarza są gogle i kask narciarski. Na dużych wysokościach powietrze jest cieńsze i filtruje mniej promieni ultrafioletowych (UV). Odbicie słońca na śniegu jest jaśniejsze i bardziej intensywne. Wiatr może spowodować łzawienie oczy i zatrzeć pole widzenia. Gogle narciarskie mogą pomóc chronić oczy przed niebezpieczeństwami w górach, czyniąc wycieczkę dużo przyjemniejszą. Równie ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa jest kask narciarski, który chroni naszą głowę podczas upadków. Ma jeszcze jedną ważną funkcję. Zapobiega utracie ciepła, a jak powszechnie wiadomo przez głowę ucieka go najwięcej.

Na co zwrócić uwagę wybierając gogle narciarskie?
Kiedy ciepłe powietrze naszego ciała zderza się z zimnym powietrzem panującym na zewnątrz, może się skraplać. Producenci gogli używają różnych metod, aby uniknąć efektu zamglenia. Dwuwarstwowe soczewki można znaleźć praktycznie we wszystkich goglach, ponieważ nie zachodzą mgłą tak szybko, jak soczewki jednowarstwowe. Prawidłowo uszczelnione, tworzą barierę termiczną, która jest bardziej odporna na parowanie. Powłoki przeciwmgielne są zintegrowane z praktycznie wszystkimi obiektywami gogli, aby zapobiegać parowaniu.

Google posiadają także otwory wentylacyjne, pomagające kontrolować zamglenie. Szersze otwory wentylacyjne generalnie zapewniają lepszy przepływ powietrza, niż mniejsze otwory. Jednak nasza twarz może bardziej marznąć, szczególnie w ekstremalnych klimatach. Wysokiej klasy, nowoczesne gogle posiadają nawet małe, zasilane bateryjnie wentylatory, które pomagają rozproszyć wilgoć.

Rola kasku narciarskiego
Podobnie jak buty do biegania różnią się od butów turystycznych, kaski narciarskie różnią się od kasków rowerowych lub deskorolkowych. Mają specyficzne cechy, takie jak pokrycia ucha, wkładki pochłaniające wilgoć i materiały wrażliwe na temperaturę.

Zewnętrzna warstwa kasku jest sztywną powierzchnią (zazwyczaj z ABS), która może chronić głowę przed ostrymi przedmiotami, uderzeniami i otarciami. Pomaga również rozłożyć energię uderzenia na większą część kasku podczas upadku.

Wewnętrzna wkładka zwykle jest wykonana z pianki EPS (spienionego polistyrenu), materiału, który wygląda jak styropian. Jego celem jest pochłanianie siły uderzenia. W przypadku poważnego upadku, pianka wkładki może ulec ściśnięciu i zniszczeniu. Dlatego zawsze należy potem wymienić kask na nowy.

Artykuł Gogle i kaski narciarskie – jak wybrać te najlepsze? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
http://worldclass.pl/2019/09/08/gogle-i-kaski-narciarskie-jak-wybrac-te-najlepsze/feed/ 0
Jaki plecak turystyczny wybrać? http://worldclass.pl/2019/09/07/jaki-plecak-turystyczny-wybrac/ http://worldclass.pl/2019/09/07/jaki-plecak-turystyczny-wybrac/#respond Sat, 07 Sep 2019 00:54:59 +0000 http://worldclass.pl/2020/05/15/jaki-plecak-turystyczny-wybrac/ Wydaje Ci się, że gdy wybierasz się do sklepu, po to, aby kupić plecak turystyczny – mniej więcej masz pojęcie o tym, jak ten plecak ma wyglądać i jakiego tego plecaka potrzebujesz. Gdy jednak przekroczysz próg sklepu wszystko zmienia się niemal o 180 stopni – ilość wymiarów, kolorów, dodatkowych pasków, kieszonek itd. Sprawia, że dostajesz zawrotu głowy. Aby nie dać się ogłupić nadmiarowi towaru w sklepie poniżej znajdziesz krótki poradnik, który pomoże najbardziej odpowiedni plecak turystyczny dla Ciebie.       Przede wszystkim najpierw powinieneś określić jaką pojemność powinien mieć plecak turystyczny, który chcesz kupić. Jeśli planujesz wybrać się na krótką wycieczkę to plecak o pojemności ok.20-30 litrów powinien w 100% zaspokoić Twoje potrzeby. Gdy chcesz pojechać na jeden lub dwa dni w góry to powinieneś zaopatrzyć się w plecak ok. 30-35- litrowy, ponieważ bez problemu zapakujesz do niego picie, jedzenie, polar i kurtkę. Na kilku dniowe wycieczki z noclegiem w schronisku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup plecaka turystycznego o pojemności 40-50 litrów. W przypadku, gdy planujesz wędrować przez dłuższy czas i spać pod namiotem warto się zastanowić nad kupnem plecaka o pojemności 60-litrów lub odrobinę większego. W sklepie możesz znaleźć także plecaki, które można powiększyć poprzez podniesienie komina w komorze głównej lub doczepienie dodatkowych kieszeni.       W zależności od głębokości plecaka, każdy wygląda całkiem inaczej. Nieduże plecaki, które mają  pojemność do 30 litrów posiadają pas biodrowy o minimalnym rozmiarze oraz miękkie systemy nośne. Nie mają one jednak klapy czy też rozbudowanych kieszeni bocznych i są zaopatrzone w tylko jedną komorę główną.       Natomiast średnie plecaki turystyczne, te o pojemności od 30 do 45 litrów posiadają pas biodrowy, który jest mocno rozbudowany i regulowany. Oprócz tego średnie plecaki trekkingowi są bardzo lekkie mają górną klapę wraz z regulacją jej wysokości. Wyposażone są w boczne, niewielkie kieszenie, które zwykle wykonane są z siateczki.       Co do dużych plecaków turystycznych – czyli tych od 60 litrów w górę – to są wyposażone w dwie komory oraz w system wewnętrznych i bocznych kieszonek. Cechuje je mocno rozbudowany pas biodrowy oraz doskonale wyregulowany system nośny. Bardzo często są one także doposażone w stelaż pomagający w odpowiednim rozłożeniu ciężaru.       Podsumowując każdy plecak trekkingowy ma podobną budowę – składa się z komory głównej, klapy z kieszeniami, stelaża oraz systemu nośnego. W zależności od tego, gdzie i na jaki czas planujemy używać plecaka turystycznego powinniśmy dopasować rozmiar oraz model plecaka, który chcemy kupić.

Artykuł Jaki plecak turystyczny wybrać? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>

Wydaje Ci się, że gdy wybierasz się do sklepu, po to, aby kupić plecak turystyczny – mniej więcej masz pojęcie o tym, jak ten plecak ma wyglądać i jakiego tego plecaka potrzebujesz. Gdy jednak przekroczysz próg sklepu wszystko zmienia się niemal o 180 stopni – ilość wymiarów, kolorów, dodatkowych pasków, kieszonek itd. Sprawia, że dostajesz zawrotu głowy. Aby nie dać się ogłupić nadmiarowi towaru w sklepie poniżej znajdziesz krótki poradnik, który pomoże najbardziej odpowiedni plecak turystyczny dla Ciebie.

      Przede wszystkim najpierw powinieneś określić jaką pojemność powinien mieć plecak turystyczny, który chcesz kupić. Jeśli planujesz wybrać się na krótką wycieczkę to plecak o pojemności ok.20-30 litrów powinien w 100% zaspokoić Twoje potrzeby. Gdy chcesz pojechać na jeden lub dwa dni w góry to powinieneś zaopatrzyć się w plecak ok. 30-35- litrowy, ponieważ bez problemu zapakujesz do niego picie, jedzenie, polar i kurtkę. Na kilku dniowe wycieczki z noclegiem w schronisku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup plecaka turystycznego o pojemności 40-50 litrów. W przypadku, gdy planujesz wędrować przez dłuższy czas i spać pod namiotem warto się zastanowić nad kupnem plecaka o pojemności 60-litrów lub odrobinę większego. W sklepie możesz znaleźć także plecaki, które można powiększyć poprzez podniesienie komina w komorze głównej lub doczepienie dodatkowych kieszeni.

      W zależności od głębokości plecaka, każdy wygląda całkiem inaczej. Nieduże plecaki, które mają  pojemność do 30 litrów posiadają pas biodrowy o minimalnym rozmiarze oraz miękkie systemy nośne. Nie mają one jednak klapy czy też rozbudowanych kieszeni bocznych i są zaopatrzone w tylko jedną komorę główną.

      Natomiast średnie plecaki turystyczne, te o pojemności od 30 do 45 litrów posiadają pas biodrowy, który jest mocno rozbudowany i regulowany. Oprócz tego średnie plecaki trekkingowi są bardzo lekkie mają górną klapę wraz z regulacją jej wysokości. Wyposażone są w boczne, niewielkie kieszenie, które zwykle wykonane są z siateczki.

      Co do dużych plecaków turystycznych – czyli tych od 60 litrów w górę – to są wyposażone w dwie komory oraz w system wewnętrznych i bocznych kieszonek. Cechuje je mocno rozbudowany pas biodrowy oraz doskonale wyregulowany system nośny. Bardzo często są one także doposażone w stelaż pomagający w odpowiednim rozłożeniu ciężaru.

      Podsumowując każdy plecak trekkingowy ma podobną budowę – składa się z komory głównej, klapy z kieszeniami, stelaża oraz systemu nośnego. W zależności od tego, gdzie i na jaki czas planujemy używać plecaka turystycznego powinniśmy dopasować rozmiar oraz model plecaka, który chcemy kupić.

Artykuł Jaki plecak turystyczny wybrać? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
http://worldclass.pl/2019/09/07/jaki-plecak-turystyczny-wybrac/feed/ 0
Jaką koszulkę rowerową kupić? http://worldclass.pl/2019/09/03/jaka-koszulke-rowerowa-kupic/ http://worldclass.pl/2019/09/03/jaka-koszulke-rowerowa-kupic/#respond Tue, 03 Sep 2019 21:50:11 +0000 http://worldclass.pl/2020/05/15/jaka-koszulke-rowerowa-kupic/ To, jaką koszulkę rowerową chcemy nabyć powinniśmy przemyśleć, biorąc pod uwagę liczbę przebytych przez nas kilometrów na rowerze, nie tylko tych dalszych, ale tych bliższych również.  Wybranie właściwej odzieży rowerowej to sprawa bardzo osobista, indywidualna i w pełni zależna od własnych upodobań względem kolorystyki, kroju, termiki oraz gustu każdego z nas. W przypadku koszulek na rower niesamowicie istotny jest fakt, że taka specjalistyczna odzież sportowa ma za zadanie spełniać szereg pewnych określonych warunków. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad, co do tego, którą koszulkę rowerową wybrać oraz czym się kierować przy dokonywaniu zakupu. Sportowe, koszulki rowerowe – czym się charakteryzują? Zapewne każdy widział kiedyś w swoim życiu profesjonalnego kolarza, a jego strój sprawiał, że na naszych ustach pojawiał się uśmiech, ponieważ jest to strój idealnie dopasowany do ciała, by nie rzec bardzo obcisły, zwykle w jaskrawych barwach i ogólnie rzecz ujmując – jest on dość nietypowy. Te wszystkie wyżej wymienione cechy stroju rowerowego – nie są regułą, można nabyć strój w bardziej stonowanych, ciemnych kolorach, jednak jeśli jeździ się na rowerze nocą jest to mniej praktycznie, ponieważ nie jest się widocznym na trasie, a to może doprowadzić do poważnego wypadku. Jednak podstawowymi funkcjami, które ma spełniać odzież rowerowa jest zapewnienie rowerzyście właściwego komfortu cieplnego oraz zadbanie o odprowadzenie nadmiaru wilgoci. W związku z tym popularnym materiałem, którego używa się do produkcji koszulek na rower jest poliamid z domieszką poliestru. Taka mieszanka materiałów sprawia, ze koszulka skutecznie odprowadza pot, nie nasiąka nim, przez co zostaje na dłuższy czas świeża oraz jest bardzo elastyczna. Często można się również spotkać z zamkiem zamontowanym przy kołnierzu, który w każdej chwili można rozsunąć, po to, aby powiększyć dopływ powietrza.  Ważne elementy koszulek na rower, na które należy zwrócić uwagę! Specyfiką koszulek rowerowych jest ich przedłużany tył. Czemu tył koszulki jest przedłużony? Ponieważ rowerzysta, która jest niemal cały czas pochylony na rowerze potrzebuje dłuższej z tyłu koszulki, aby zakryła całe jego plecy. Oprócz tego na plecach koszulki umieszczone są dodatkowe kieszenie, w które można włożyć nieduże rzeczy, takie jak telefon, klucze czy też żel energetyczny, po który będziemy mogli sięgnąć od razu, bez potrzeby specjalnego zatrzymywania roweru. Na koniec warto wspomnieć o bardzo ważnym elemencie, jakim są elementy odblaskowe, których im więcej jest na naszym stroju – tym lepiej. Dobrze jest zwrócić szczególną uwagę, aby owe elementy odblaskowe były odpowiednio umieszczone zarówno z tyłu, jak i z przodu. Jeśli planujemy jeździć na rowerze przez cały rok, dobrze jest zaopatrzyć się także w koszulkę z długim rękawem, ponieważ zapewnia ona nam dodatkowy komfort cieplny, a wiadomo, że im niższa temperatura, tym szybciej robi się nam zimno.    

Artykuł Jaką koszulkę rowerową kupić? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>

To, jaką koszulkę rowerową chcemy nabyć powinniśmy przemyśleć, biorąc pod uwagę liczbę przebytych przez nas kilometrów na rowerze, nie tylko tych dalszych, ale tych bliższych również.  Wybranie właściwej odzieży rowerowej to sprawa bardzo osobista, indywidualna i w pełni zależna od własnych upodobań względem kolorystyki, kroju, termiki oraz gustu każdego z nas. W przypadku koszulek na rower niesamowicie istotny jest fakt, że taka specjalistyczna odzież sportowa ma za zadanie spełniać szereg pewnych określonych warunków. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad, co do tego, którą koszulkę rowerową wybrać oraz czym się kierować przy dokonywaniu zakupu.

Sportowe, koszulki rowerowe – czym się charakteryzują?

Zapewne każdy widział kiedyś w swoim życiu profesjonalnego kolarza, a jego strój sprawiał, że na naszych ustach pojawiał się uśmiech, ponieważ jest to strój idealnie dopasowany do ciała, by nie rzec bardzo obcisły, zwykle w jaskrawych barwach i ogólnie rzecz ujmując – jest on dość nietypowy. Te wszystkie wyżej wymienione cechy stroju rowerowego – nie są regułą, można nabyć strój w bardziej stonowanych, ciemnych kolorach, jednak jeśli jeździ się na rowerze nocą jest to mniej praktycznie, ponieważ nie jest się widocznym na trasie, a to może doprowadzić do poważnego wypadku. Jednak podstawowymi funkcjami, które ma spełniać odzież rowerowa jest zapewnienie rowerzyście właściwego komfortu cieplnego oraz zadbanie o odprowadzenie nadmiaru wilgoci. W związku z tym popularnym materiałem, którego używa się do produkcji koszulek na rower jest poliamid z domieszką poliestru. Taka mieszanka materiałów sprawia, ze koszulka skutecznie odprowadza pot, nie nasiąka nim, przez co zostaje na dłuższy czas świeża oraz jest bardzo elastyczna. Często można się również spotkać z zamkiem zamontowanym przy kołnierzu, który w każdej chwili można rozsunąć, po to, aby powiększyć dopływ powietrza. 

Ważne elementy koszulek na rower, na które należy zwrócić uwagę!

Specyfiką koszulek rowerowych jest ich przedłużany tył. Czemu tył koszulki jest przedłużony? Ponieważ rowerzysta, która jest niemal cały czas pochylony na rowerze potrzebuje dłuższej z tyłu koszulki, aby zakryła całe jego plecy. Oprócz tego na plecach koszulki umieszczone są dodatkowe kieszenie, w które można włożyć nieduże rzeczy, takie jak telefon, klucze czy też żel energetyczny, po który będziemy mogli sięgnąć od razu, bez potrzeby specjalnego zatrzymywania roweru. Na koniec warto wspomnieć o bardzo ważnym elemencie, jakim są elementy odblaskowe, których im więcej jest na naszym stroju – tym lepiej. Dobrze jest zwrócić szczególną uwagę, aby owe elementy odblaskowe były odpowiednio umieszczone zarówno z tyłu, jak i z przodu. Jeśli planujemy jeździć na rowerze przez cały rok, dobrze jest zaopatrzyć się także w koszulkę z długim rękawem, ponieważ zapewnia ona nam dodatkowy komfort cieplny, a wiadomo, że im niższa temperatura, tym szybciej robi się nam zimno.

 

 

Artykuł Jaką koszulkę rowerową kupić? pochodzi z serwisu Aktywny wypoczynek.

]]>
http://worldclass.pl/2019/09/03/jaka-koszulke-rowerowa-kupic/feed/ 0