Jeżeli chcemy przyzwyczajać nasze dziecko już od najmłodszych lat do aktywnego spędzania czasu polecam zabieranie malucha w góry. To idealna rozrywka dla całej rodziny, która zbliży nas z dziećmi i pozwoli na budowanie trwałych relacji. W jaki sposób jednak przygotować się na wyjazd w góry i o czym powinniśmy pomyśleć wybierając się z dziećmi w góry?

W jakim wieku dziecko można zabrać w góry?

Jest to podstawowa kwestia, która nurtuje większość rodziców pasjonujących się wędrówką górską. Przede wszystkim w góry możemy praktycznie zabrać dziecko w każdym wieku. Nie ma jednoznacznej granicy od kiedy można zabierać maluch w góry. Powinniśmy jednak pamiętać, że w zależności od wieku dziecka musimy planować nasz wyjazd i trasę nieco inaczej za każdym razem. Na przykład będąc na wyjedzie z niemowlęciem trzeba mieć przede wszystkim dostęp do ciepłej wody co pozwoli nam na przygotowanie maluchowi jedzenia, a kilkulatek doceni raczej atrakcje w postaci piasku, kolorowych kamyków i innych niż górski krajobraz.

Dlaczego warto zabierać dziecko w góry?

Wyjazdy w góry mają dla dzieci przede wszystkim pozytywny wpływ na ich zdrowie, zmiana klimatu uodparnia i hartuje organizm malucha. Powietrze górskie ma też bardzo dobry wpływ na układ oddechowy, gdyż jest zaliczane do najczystszego w naszym kraju. Dla nieco starszych pociech góry okażą się cudowną przygodą, a czasem i światem pełnym magii. Dzieci warto zabierać w góry również dlatego, że mogą tam obcować z przyrodą a także uczą się aktywnego spędzania czasu a w efekcie poznają zdrowy tryb życia i kształtują w sobie takie właśnie nawyki.

W jakie góry wybrać się z dzieckiem?

Wielbiciele gór mają często już swoje ulubione krajobrazy, szlaki i pasma górskie. Ale w każdych polskich górach jest coś takiego czym możemy się zachwycić i czym mogą zachwycić się dzieci. I tak na przykład na sam początek można wybrać na przykład góry Świętokrzyskie, które nie są zbyt wysokie, ale za to są owiane wieloma polskimi legendami. Bieszczady są przepiękne, łagodne i potężne. Tatry natomiast kuszą nas pięknem skalistych i bardzo wysokich szczytów, a Beskidy pokazują piękno w swej prostocie.