Jeśli nie jesteś zwolennikiem wakacji w ekskluzywnych hotelach i marzysz o prawdziwej przygodzie to koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w porządny namiot. Jednak kupno namiotu to wbrew pozorom nie łatwa sprawa, obecnie w sklepach jest tak duży wybór, że można stać godzinami przed półkami i zastanawiać się, który namiot wybrać. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym się kierować przy zakupie namiotu.

      Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na podłogę. Dawniej, 20-30 lat temu podłogi w namiotach były niemal niezniszczalne, ponieważ zrobione były z mocnych, podgumowych materiałów. Jednak ich największym minusem była ich ogromna waga. Obecnie w namiotach nie ma miejsca na kilkukilogramową podłogę, ponieważ głównym priorytetem twórców jest, aby namioty były przede wszystkim lekkie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na podłoże, na którym rozbijamy swój namiot. W przypadku powierzchni, która może uszkodzić podłogę warto zakupić dodatkowe zabezpieczenie w postaci plandeki pod namiot.

      Poza podłogą warto zwrócić uwagę także na stelaż naszego namiotu. Obecnie rurki do namiotów są wykonywane ze stopu aluminium, przez co są bardzo mocne i zachowują konieczną elastyczność. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze istnieje zagrożenie pęknięciem rurek. Jeśli już do niego dochodzi, to zwykle powodowane jest uszkodzeniem mechanicznym lub technologicznym. Aby jednak zapobiec wcześniej temu zjawisko warto kupić tzw. Rurkę reparacyjną do stelażu lub gdy mamy do czynienia ze stelażem z włókna szklanego – zestawy naprawcze.

Na koniec należy się zastanowić nad wyborem materiału, z którego wykonany jest namiot, który planujemy kupić. Zwykle o wyboru mamy dwa rodzaje tkanin tropikowych, takich jak poliester i nylon. Generalnie większą popularnością cieszy się poliester, ponieważ materiał ten cechuje niemal zerowa wodochłonność, przez co namiot przez cały czas jest odpowiednio naprężony i nie ma miejsce połączenia mokrego tropiku z naszą chwilową sypialnią.

Oprócz tego poliester charakteryzuje wysoka odporność na promienie UV, dzięki czemu taki namiot służy nam przez długi czas. Oprócz tego poliester ma trzy warstwy pokrycia wodoszczelnego PU. Dzięki temu mamy 100% gwarancję, że taśma uszczelniająca szwy połączy się z tropikiem. Jedyną wadą poliestrów jest fakt, że są one wykonane ze słabszego włókna w przeciwieństwie do nylonu. Dlatego też w poliestrze używa się wyższej gramatury tkaniny – ok. 30% po to, aby zachowała ona wyższą wytrzymałość. W związku z tym namioty zrobione z poliestru mogą być odrobinę cięższe od tych nylonowych, ale na pewno również jakościowo lepsze.