Jeśli planujesz zacząć swoją przygodę z wędrówką po górach musisz wiedzieć jedną, podstawową rzecz – buty są najważniejszym i najbardziej osobistym elementem Twojego ekwipunku. Cały komfort marszu w trakcie długich wędrówek jest w pełni zależny od tego, jak dobrze dopasowane masz buty i jak leżą one na Twojej stopie. Podczas górskich wędrówek można napotkać bardzo wiele różnych podłoży oraz skrajnie różne warunki atmosferyczne, takie jak: śnieg, deszcze, lód czy też mróz w zimę, wysoka temperatura latem, błoto, trawa, granit wapień, piaskowiec, namokła glina czy kawałek asfaltu. Aby sprostać tym wszystkim warunkom konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednio sprawdzone i dobrane buty turystyczne. Poniżej znajdziesz kilka, krótkich porad, czym kierować się przy zakupie i dobieraniu właściwych butów turystycznych.

1.    Po pierwsze musisz się zastanowić jaki dokładnie rodzaj turystyki planujesz uprawiać. Chcesz zdobywać tatrzańskie szczyty, czy też wystarczą Ci jednodniowe spacery po okolicznych lasach lub wzgórzach? Jeśli planujesz wybrać się na wielodniowe wyprawy w góry typu alpejskiego musisz być przygotowany do duży wydatek i kupno butów jednych z najwytrzymalszych oraz wykonanych z najlepszych materiałów. Natomiast gdy zadowala Cię perspektywa wędrowania po Bieszczadach koszt butów jest o wiele mniejszy, a ich jakość nie aż tak dużego znaczenia.

2.    Gdy już określisz jaki rodzaj turystyki planujesz uprawiać, zwróć uwagę czy but, który chcesz kupić w wystarczający sposób opina Twoją kostkę. Ma to bardzo duże znaczenie, bo od tego będzie zależało to się będzie działo z Twoim stawem skokowym podczas nieodpowiedniego stąpnięcia na nierównym podłożu czy też w trakcie poślizgu o wystający korzeń.

3.    Kolejnym, bardzo ważnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest rodzaj podeszwy w bucie turystycznym. Najbardziej popularną podeszwą używaną w butach trekkingowych jest podeszwa typu Vibram. Posiada ona bardzo dużo zalet, takich jak: mała wrażliwość na niskie temperatury, odporność na ścieranie, przyczepność czy układ rowków, który pozwala i ułatwia samooczyszczanie. W sklepach zwykle mamy do wyboru wiele rodzajów podeszw wibramowych, które różnią się między sobą twardością gumy czy układem rowków.

4.    Ważne jest także sprawdzenie czy dany but ma właściwą twardość podeszwy. W tym celu w wielu sklepach budowane są sztuczne szlaki, wyłożone kamieniami, po to, aby klient mógł sam ocenić czy grubość i twardość podeszwy mu odpowiada.

Podsumowując zanim dokonasz zakupu butów turystyczny najpierw przemyśl dobrze, jaki rodzaj turystyki górskiej Cię interesuje, a następnie sprawdź wysokość buta oraz rodzaj i twardość jego podeszwy. Gdy masz jakieś wątpliwości zawsze możesz zapytać o radę sprzedawcę, którzy w tego rodzajów sklepach są doskonale wyedukowani w tej dziedzinie.